Jest już gotowy projekt stadionu lekkoatletycznego, który powstanie na Azotanii. Wizualizacje planowanego obiektu zaprezentował na swoim profilu na Fb Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. Na przeprowadzenie tej ważnej dla jaworznickiego sportu inwestycji nasze miasto otrzymało jesienią zeszłego roku duże wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych.

– Właśnie otrzymaliśmy projekt i wizualizacje nowego obiektu lekkoatletycznego na Azotanii – poinformował prezydent Paweł Silbert. – Po konsultacjach ze środowiskami sportowymi, ekspertami od lekkiej atletyki, MCKiS Jaworzno oraz, biorąc pod uwagę oczekiwania mieszkańców – zgłaszane na różnych forach, mamy gotowy projekt obiektu sportowego. Wkrótce, w dużym formacie będzie można zapoznać się z całością koncepcji wypracowanej przez architektów. A my przygotowujemy się do przetargu – zapewnił.

Przypomnijmy. W październiku zeszłego roku naszemu miastu przyznano 30 mln zł na przebudowę Azotanii i budowę skateparku na Podłężu. Jak informują jaworzniccy urzędnicy, modernizacja stadionu przy ul. Moniuszki 95 będzie szeroko zakrojona. Inwestycja ma ruszyć już w połowie tego roku.

– W naszym mieście po raz pierwszy w historii jaworznickiego sportu powstanie w pełni funkcjonalny i przewidziany do wszystkich konkurencji obiekt lekkoatletyczny z pełnym zapleczem socjalnym – podkreśla Dariusz Chrapek, wicedyrektor ds. sportu Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. – Modernizacja obejmie również budowę nowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, profesjonalnych kortów tenisowych z podłożem z mączki, zadaszonego miejsca pod lodowisko sezonowe z pełnym zapleczem oraz siłowni zewnętrznej. Już w czerwcu, po Dniach Jaworzna, rozpoczną się pierwsze prace objęte projektem – informuje.

Jak zaznacza, dla Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, które posiada w swoich strukturach sekcję lekkoatletyki, budowa stadionu lekkoatletycznego to wspaniała wiadomość.

– Do tej pory stawaliśmy przysłowiowo „na głowie”, aby zabezpieczyć chociaż minimalne warunki do trenowania adeptom tej dyscypliny sportu – wspomina. – Jednocześnie zdaję sobie sprawę, jakie czekają nas wyzwania, jeżeli chodzi o tę inwestycję – zaznacza i zapewnia, że Miejskie Centrum Kultury i Sportu zintensyfikuje działania, zmierzające do tego, by sekcja lekkoatletyki MCKiS i reprezentujący ją zawodnicy byli wizytówką Jaworzna w dyscyplinie okrzykniętej „Królową Sportu”.

Na temat stadionu i jego funkcji miasto rozmawiało już m.in. z ekspertami od lekkiej atletyki i z samymi sportowcami.

– Możemy zdradzić, że stadion będzie posiadał 6 torów okólnych, 8 torów na prostej, oraz 6 torów na przeciwległej prostej, dzięki czemu zawsze będzie można biegać z wiatrem (na zawodach). Będzie też bieżnia rozgrzewkowa, mieszcząca się obok stadionu, o długości 60m, zawierająca 4 tory oraz kończąca się skocznią w dal/trójskoku. Zawodnicy będą też mieli możliwość przeprowadzenia rozgrzewki na orliku – poinformowali na Fb sportowcy z sekcji lekkiej atletyki MCKiS Jaworzno. – Co ważne, na obiekcie będzie można przeprowadzać zawody dla szkół, mityngi dla zawodników trenujących wyczynowo oraz mistrzostwa Polski we wszystkich kategoriach wiekowych do młodzieżowców włącznie – stwierdzili.

Lekkoatleci zaproponowali też swoje pomysły, w tym te dotyczące koloru bieżni. Propozycje można obejrzeć już na wizualizacjach na profilu jaworznickiego prezydenta. Do wyboru są trzy kolory: zielony, niebieski i czerwony.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Wizualizacja stadionu lekkoatletycznego | grafika UM Jaworzno

Zobacz także: