Antropocen zmusza nas do przewartościowania naszych poglądów, sposobu odbierania kultury i natury. Klasyczne podziały na kulturę i naturę w ujęciu antropologii kulturowej już nie istnieją. Te dwa obszary przenikają się i uzupełniają, nie funkcjonują w oderwaniu od siebie. Dlatego w naszym projekcie punktem wyjścia – i inspiracją do tworzenia – będą zasoby środowiska naturalnego Jaworzna, przyrody zastanej i tej odkrytej na terenach poprzemysłowych – historycznie i kulturowo związane z miastem.

W wybranych miejscach będziemy nagrywać dźwięki – pieśni m.in. roślin, ziemi, wody. Dźwięki te staną się inspiracją do stworzenia spektaklu teatralnego w konwencji teatru ruchu, a istotą spektaklu będą ruch, dźwięk i światło. Dźwięk będzie też inspiracją do stworzenia prac plastycznych – kolażowych fotografii z miejsc nagrań. Do każdej z nich będzie przyporządkowany kod QR, a co za tym idzie konkretny dźwięk, który będzie można odsłuchać na telefonie. W efekcie powstanie wystawa interaktywna.

Obcowanie ze sztuką, uczestniczenie w procesie tworzenia w połączeniu z naturą ma działanie arteterapeutyczne i właśnie taki wymiar jednocześnie będzie miał nasz projekt. Wszystkie zaplanowane działania będą uzupełnione warsztatami z arteterapii: muzykoterapii, choreoterapii, plastykoterapii. Opowieści Natury to rozmaite działania artystyczne pobudzające różne wrażenia odbiorców poprzez nielinearną narrację dźwięku, obrazu, światła i ruchu. Projekt ma pokazać uczestnikom, że udział w kulturze i procesie twórczym może być alternatywnym sposobem spędzania czasu oraz ekspresji własnych emocji.

Projekt skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z uwzględnieniem osób o szczególnych potrzebach.

Aktualności z jaworznickich imprez kulturalnych

  • warsztaty-teatralne

Zachęcamy do udziału w zajęciach teatralnych

22/09/2023|Dom Kultury im. Z. Krudzielskiego, Hala Widowiskowo-Sportowa, Klub Niko, Kultura, W dzielnicach, Warsztaty, Wydarzenia Kulturalne, Zajęcia dla dorosłych, Zajęcia dla dzieci i młodzieży, Zajęcia dla seniorów|

Wy lub Wasze dzieciaki marzycie o przygodzie na wielkiej scenie lub srebrnym ekranie? Mamy dla Was propozycję, wszak każda podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku, a ten warto postawić na [...]

Projekty kulturalne MCKiS Jaworzno