20 milionów kilometrów. Tyle na licznikach mają w sumie elektrobusy, należące do PKM Jaworzno. Nowoczesne wozy, których w jaworznickiej flocie jest 49, stanowią trzon taboru miejskiego przewoźnika.

– Z dumą informujemy, że flota naszych autobusów elektrycznych przejechała w sumie już 20 000 000 km. Dobra organizacja pracy pozwala nam maksymalnie eksploatować nowoczesny tabor. Autobusy spalinowe wykorzystywane są głównie do krótkich zadań w szczytach komunikacyjnych oraz na linii A – podkreśla Adrian Słupski z PKM Jaworzno. – Niektóre pojazdy mają nawet ponad 100 tys. km rocznie przebiegu, co w komunikacji miejskiej i dla autobusu bateryjnego jest naprawdę imponującym wynikiem. Pierwszy zakupiony elektrobus ma już 9 lat i przejechane blisko 620 tys. km. Na drugim miejscu podium, z wynikiem 608 tys. km, jest dwa lata młodszy autobus – informuje.

Flota PKM Jaworzno była wymieniana na ekologiczne wozy elektryczne od 2015 roku. To właśnie wtedy na jaworznickie trasy wyjechał pierwszy w Polsce miejski autobus, zasilany energią elektryczną. Przez ten czas wiele się zmieniło, i to nie tylko w liczbie posiadanych przez PKM Jaworzno zeroemisyjnych pojazdów. Przewodnik dostosował do elektryków także swoją infrastrukturę, zarówno we własnej zajezdni, jak i w terenie. W bazie zbudowana została specjalna hala, w której znajdują się ładowarki. W różnych częściach miasta zainstalowane zostały też stacje doładowujące. Baterie autobusowe są ładowane w nich za pomocą pantografów. Zakup fabrycznie nowych, ekologicznych autobusów był możliwy dzięki unijnemu wsparciu.

Wszystkie jaworznickie elektryki są klimatyzowane, posiadają audiowizualną informację pasażerską, wi-fi i gniazda do ładowania telefonów komórkowych. W autobusach PKM Jaworzno bilety można kupić zarówno w biletomacie, jak w terminalu obsługującym Open Payment System lub u kierowcy, który przyjmuje gotówkę, jak i płatność kartą. Bilet można też kupić w aplikacji mPKM Jaworzno.

Warto przypomnieć, że roczny bilet w PKM Jaworzno kosztuje 240 zł. Ulgowy to koszt 120 zł. A za bilet dzienny trzeba zapłacić 6 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy). Od 25 marca pasażerowie PKM Jaworzno, którzy korzystają również z przejazdów koleją i posiadają imienny bilet okresowy dowolnego przewoźnika kolejowego obsługującego stacje w Jaworznie, korzystają też z zupełnie nowego biletu miesięcznego za 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

AZ-H

Ekologiczne autobusy mają też zapewnioną odpowiednią infrastrukturę, jak choćby ładowarki w terenie
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: