Stowarzyszenie Betlejem i Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie zapraszają uczniów jaworznickich szkół podstawowych do udziału w niecodziennym konkursie artystycznym. Jego uczestnicy będą mieli za zadanie stworzyć projekt zdobień fasady budynku kawiarni „Nieprosta historia” w stylu Friedensreicha Hundertwassera, która powstaje przy ul. Długiej 12. Konkurs został objęty honorowym patronatem Instytutu Friedensreicha Hundertwassera w Wiedniu.

– Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Nie/prosta historia”. Adresatami są uczniowie klas 6-8 oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych – zaprasza ks. Mirosław Tosza, prezes stowarzyszenia Betlejem. – Pierwszy etap konkursu polega na wykonaniu projektu dowolnego budynku lub fasady w stylu Hundertwassera. Do drugiego etapu jury zakwalifikuje uczestników najlepszych prac, którzy będą mieli do wykonania kolejne zadanie. Będzie ono polegało na stworzeniu projektu fasady budynku „Nieprosta historia” przy ulicy Długiej 12 w Jaworznie. Projekty w tym etapie muszą być pracami przestrzennymi. Każdy z uczestników drugiego etapu konkursu otrzyma sklejkę z miniaturą fasady domu „Nieprosta historia” i wykona na niej projekt techniką dowolną – wyjaśnia.

Dom przy ul. Długiej 12 znajduje się nieopodal głównej siedziby wspólnoty Betlejem, która mieści się przy ul. Długiej 12. W budynku powstają kawiarnia z tarasem widokowym na dachu i z pokojami gościnnymi dla gości stowarzyszenia, w tym m.in. kapłanów, wolontariuszy, uczestników rekolekcji i warsztatów. Dom ten stowarzyszenie kupiło dzięki finansowemu wsparciu kurii sosnowieckiej. Po gruntownej przebudowie gmach zyskał trzy kondygnacje i wspomniany, zadaszony taras na samej górze. Budynek kawiarni „Nieprosta historia” będzie pierwszą w Polsce budowlą inspirowaną architektonicznymi dziełami Friedensreicha Hundertwassera, które wyróżniają się oryginalną kolorystyką, asymetrią i różnorodnością kształtów. Hundertwasserowskie budynki „żyją” w symbiozie z naturą. Na ich dachach, balkonach, tarasach, w oknach rosną drzewa i kwitną łąki. Tak będzie również przy ul. Długiej 12 w Jaworznie.

A skąd nazwa „Nieprosta historia”? Kawiarnia zyskała to miano dzięki filmowi Davida Lyncha pt. „Prosta historia”, w którym to główny bohater jedzie na traktorku do koszenia trawy do swojego brata. Chce się z nim pogodzić. Podobnymi traktorkami wybrali się na pielgrzymkę do Lisieux we Francji mieszkańcy jaworznickiego Betlejem. To właśnie w Lisieux urodziła się patronka wspólnoty, św. Teresa od Dzieciątka Jezus.

Kawiarnia w hundertasserowskim stylu, nawiązująca do filmu Davida Lyncha, ma służyć pojednaniu. Ma być miejscem spotkań, w którym wszyscy są tak samo ważni i w którym nie ma podziałów. Odniesienia do stylu Hundertwassera, który przekonywał w swoich budowlach, że linia prosta jest bezbożna i niemoralna, mają z kolei podkreślić, że historia, która ma miejsce we wspólnocie Betlejem, wcale nie jest prosta.

– Nazwa naszej kawiarni będzie nawiązaniem do nieprostych, ludzkich historii, do osób, które mieszkają w Betlejem, i tych, które będą gośćmi kawiarni. Wszyscy bowiem jesteśmy w jakiś sposób pokręceni, skomplikowani. Nie jesteśmy tacy sami, ale jesteśmy różnorodni. Każdy z nas jest wyjątkowy – podkreśla od samego początku budowy kawiarni ks. Mirosław Tosza. – Chcemy, żeby nasz dom nie był więc tylko kawiarnią czy ciekawą bryłą architektoniczną, ale żeby miał pewną misję, przesłanie, i służył różnym formom nawiązywania relacji międzyludzkich szeroko pojętego pojednania, poczynając od takiego prostego kroku, jakim jest np. wspólne wypicie kawy – zaznacza kapłan.

Prace konkursowe dotyczące zdobień fasady powstającej kawiarni „Nieprosta historia” wraz z kartą zgłoszenia i metryczką należy dostarczyć do 17 maja do Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków przy ul. Inwalidów Wojennych 2. Więcej szczegółów można znaleźć na Fb stowarzyszenia Betlejem.

Oceny prac dokona komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Instytutu Friedensreicha Hundertwassera w Wiedniu pod przewodnictwem Jorama Harela, reprezentantów stowarzyszenia Betlejem i Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie. Zwycięski projekt może zostać wykorzystany podczas realizacji ozdobienia fasady budynku „Nieprosta historia”.

AZ-H

We wspólnocie Betlejem ciągle coś się dzieje. Ostatnio mieszkańców tego miejsca odwiedził nowy biskup
sosnowiecki Artur Ważny | fot. Materiały stowarzyszenia Betlejem

Zobacz także: