W Jaworznie trwają przygotowania do wiosny. Zamiatane są ulice, czyszczone ławki, znaki drogowe i przystanki, a w parkach i na miejskich zieleńcach specjaliści dbają o rośliny. Prowadzone są też prace konserwacyjne i renowacje.

Pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów dbają o porządek w różnych częściach miasta. Co piątek prowadzą też kompleksowy objazd czystości. – Trwa sprzątanie pasów drogowych, usuwane są śmieci i inne zanieczyszczenia. Intensywne prace prowadzone są wzdłuż DK79, ale pracowników można spotkać też w innych częściach miasta – mówi Izabela Miszczyk, rzecznik prasowy MZDiM.

Na razie prace wykonywane są ręcznie, ale gdy pogoda na to pozwoli, to zostaną również uruchomione zamiatarki. Pracownicy kontynuują też oczyszczanie wiat na przystankach autobusowych, skąd usuwane są napisy i plakaty. – Mała architektura w naszych przestrzeniach publicznych jest odnawiana i konserwowana na bieżąco, według potrzeb i oczywiście warunków pogodowych. Teraz nasi pracownicy skupiają się przede wszystkim na pracach porządkowych i związanych z pielęgnacją zieleni urządzonej – opowiada rzecznik prasowy MZDiM.

Niebawem uruchomione zostaną także fontanny na jaworznickim Rynku. – Wiosną planujemy uruchomić fontanny i jak co roku udostępniamy przedsiębiorcom możliwość dzierżawy stanowisk pod działalność gastronomiczną – zapowiada Izabela Miszczyk.

Intensywne przygotowania do wiosny trwają też na terenie Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera. Na razie, w związku z przymrozkami, rośliny pozostają odpowiednio zabezpieczone. – Czekamy na stabilizację warunków pogodowych. W zeszłym roku nie odnotowaliśmy strat w roślinności, więc w pierwszej kolejności planujemy prace pielęgnacyjne roślin zeszłorocznych. Dopiero po ich zakończeniu podejmiemy decyzję, co do potrzeby ewentualnych nasadzeń – mówi Karolina Kędroń z GEOsfery.

Na podstawie zeszłorocznej inwentaryzacji, pracownicy Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej planują uzupełnienie opisów roślin w ogrodzie sensorycznym. – Jest również szansa, że z inicjatywy licealistów z I LO na terenie GEOsfery powstanie mały sad z tradycyjnymi polskimi odmianami drzew – dodaje pani Karolina.

Wkrótce przeprowadzone zostaną przegląd techniczny i renowacja wszystkich elementów małej architektury. Bieżące malowanie ławek, altan i schodów już trwa. – Drewniane elementy placu zabaw w najbliższych dniach zostaną przekazane do renowacji w podkrakowskiej pracowni rzeźbiarskiej. Zamówiliśmy też 50 ton piasku, który trafi na place zabaw i plażę – zapowiada Karolina Kędroń.

GEOsfera przygotowuje już program zajęć edukacyjnych oraz kalendarz imprez na zbliżający się sezon. – Największym wyzwaniem będzie na pewno planowane w ramach współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik, otwarcie „Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA” – zdradza pani Karolina.

W budynku dydaktycznym ośrodka zostanie zainstalowana wystawa o powierzchni 200 m kw. i wartości ponad 800 tys. zł. Pozwoli ona na samodzielne doświadczanie i eksperymentowanie w przyjaznym otoczeniu. – Dzięki SOWIE powstanie również Majsternia, czyli sala warsztatowa, zawierająca zestawy do kreatywnych zajęć, rozwijających logiczne myślenie i konstruktorskie talenty. Dzięki skutecznej aplikacji do programu MEN, Jaworzno weszło w skład ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki (obecnie 32 miasta) – opowiada Karolina Kędroń.

W ramach współpracy z Centrum Nauki Kopernik załoga GEOsfery będzie mogła też korzystać z pakietu szkoleń dla edukatorów, które pozwolą skorzystać z najlepszych praktyk w dziedzinie popularyzacji nauki i podnieść kompetencje. – Chcielibyśmy połączyć otwarcie wystawy z naukowym piknikiem. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, już wkrótce poinformujemy o dokładnej dacie wydarzenia – zapewnia pani Karolina.

Natalia Czeleń

Na nadejście wiosny przygotowywane są też skwery i parki | fot. Materiały MZDiM

Zobacz także: