Jaworzno mocno wspiera uchodźców z Ukrainy, którzy licznie przyjeżdżają do naszego miasta. W hali na Osiedlu Stałym prężnie działa Miejski Punkt Koordynacji Zbiórek i Pomocy dla Ukrainy. Powstają kolejne miejsca noclegowe, wprowadzane są też inne udogodnienia, m.in. w komunikacji miejskiej, ochronie zdrowia, dostępie do informacji prawnej.

Do wtorku, 8 marca, w jaworznickim Urzędzie Miejskim zgłoszono przyjazd już 225 obywateli Ukrainy. To w dużej mierze matki z dziećmi. – Każdy, kto się zgłosi do naszych instytucji, otrzyma niezbędne wsparcie. Nikt nie zostanie bez pomocy – zapewnia Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Nasze miasto, podobnie jak inne polskie miejscowości, bardzo zaangażowało się w pomoc uciekinierom z pochłoniętej wojną Ukrainy. Głównym punktem informacyjnym dotyczącym pomocy jest Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Są dwa numery telefonów: 32 61 81 890 i 32 61 81 891.

Uchodźcy są lokowani w pierwszej kolejności w jaworznickich hotelach. W swoich domach i mieszkaniach goszczą Ukraińców również sami jaworznianie. Miasto i rozmaite stowarzyszenia oraz parafie organizują też miejsca noclegowe w swoich pomieszczeniach.

Wolne łóżka czekają na przybyszy np. w remizie OSP Dąbrowa Narodowa. Punkt przejściowego odpoczynku i noclegu dla uchodźców z Ukrainy został zorganizowany również w hali sportowej MCKiS na Leopoldzie. W perspektywie jest otwarcie takiego punktu również w klubie MCKiS Niko w Byczynie.

W takich punktach przybysze otrzymują nie tylko możliwość noclegu, ale też ciepłe posiłki, dostęp do lodówki, kuchenki, czajnika. Są tam też oczywiście łazienki i pralnie, stołówki, miejsca do zabawy dla dzieci, przewijaki, wanienki. Wszelkie rzeczy, takie jak ubrania, pościel, środki higieniczne pochodzą ze zbiórek od mieszkańców.

Oprócz zapewnienia noclegów dla uchodźców miasto organizuje też pomoc na wielu innych polach. Od przeszło tygodnia funkcjonuje w Jaworznie Miejski Punkt Koordynacji Zbiórek i Pomocy dla Ukrainy. Magazyn tego punktu znajduje się w hali sportowej MCKiS przy ul. Inwalidów Wojennych 18 na Osiedlu Stałym. Dary dla przybyszów z Ukrainy odbierają tam od darczyńców pracownicy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, a także wolontariusze, na przykład harcerze. Codziennie są podawane informacje, czego w danej chwili najbardziej potrzeba uchodźcom.

Jaworznianie mogą też przelewać pieniądze na ich rzecz. Miasto uruchomiło specjalny numer konta. – Wszystkie zebrane na nim środki zostaną przeznaczone wyłącznie na zakup niezbędnych rzeczy, związanych z niesieniem pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy. Wpłat należy dokonywać na rachunek bankowy o numerze: 94 1030 1159 0000 0000 9206 6031 z dopiskiem „Jaworzno pomaga Ukrainie” – informują jaworzniccy urzędnicy.

Dla uchodźców zapewniono też inne udogodnienia. Bezpłatną opiekę medyczną oferują im rozmaite jaworznickie placówki zdrowia, zarówno te, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i prywatne gabinety lekarskie. Wśród placówek świadczących usługi na NFZ są np. Zespół Lecznictwa Otwartego i Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie.

Aby móc dostać darmową pomoc, uchodźca musi okazać w rejestracji zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Obywatele Ukrainy mogą też podróżować za darmo jaworznickimi autobusami. W czasie kontroli należy pokazać dowód osobisty, paszport lub inny dokument, potwierdzający tożsamość i narodowość.

Od tego tygodnia Ukraińcy mogą też korzystać z bezpłatnych porad prawnych w języku angielskim i rosyjskim na terenie Jaworzna. Trzeba się wcześniej zapisać, dzwoniąc pod numer 510 970 680 w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Poradnictwo po angielsku odbywa się w Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Ławczanej 12 od poniedziałku do czwartku w godz. 15 – 19 i w piątek w godz. 13 – 17. W języku angielskim porady są też udzielane w Szkole Podstawowej nr 13 przy ul. Urzędniczej 11 w poniedziałki w godz. 16 – 20, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Koszarowej 20 we wtorki, środy i czwartki w godz. 15 – 19 i w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 przy ul. Armii Krajowej 5 we wtorki od 15 – 19. W budynku ZSP 4 odbywają się też porady po rosyjsku – w poniedziałki w godz. 15 – 19.

Jest też możliwość poradnictwa w języku ukraińskim. Takie porady odbywają się jednak telefonicznie i prowadzą je eksperci ze Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „Dogma” w Katowicach w czwartki w godz. 16 – 20. Trzeba się zapisać – pod numerem 32 259 37 36.

Nasze miasto oferuje też wsparcie językowe. Na tłumaczkę i opiekunkę dla obywateli Ukrainy wyznaczono Valerię Galytską. Można skontaktować się z nią pod numerem 797 103 511.
Pomoc niosą Ukraińcom również osoby prywatne oraz rozmaite grupy i stowarzyszenia. Oprócz licznych zbiórek dla uchodźców, jaworznianie oferują noclegi w swoich domach. Miejsca do spania będą też niebawem we wspólnocie Betlejem. Jej członkowie postanowili zorganizować mieszkania dla uchodźców w budynku przy ul. Dąbrowskiej 80. – Decyzja podjęta. Dom, który remontujemy od prawie roku postanowiliśmy przeznaczyć na potrzeby naszych sióstr i braci, uchodźców z Ukrainy. Chcemy przygotować w nim 3 mieszkania dla około 10 – 15 osób.

Chcemy też przeznaczyć na spotkania, posiłki, świętowanie i wspólne kulturalne wydarzenia dużą salę oraz wyposażoną kuchnię, a także pracownię mozaiki – podkreśla ks. Mirosław Tosza, prezes stowarzyszenia. – Obecnie dom jest w około 70 proc. wyremontowany. Wymieniliśmy dach, okna, powstały nowe instalacje. Pracują przy jego remoncie mieszkańcy Betlejem i wolontariusze. Ale jest nas za mało, by w krótkim czasie zakończyć prace. Dlatego apelujemy o pomoc w szybkim wykończeniu budynku. Zgłosili się do nas już pierwsi chętni do tej tej pomocy. To m.in. klerycy seminarium w Częstochowie pod wodzą księdza rektora, a także kilku Ukraińców – przyznaje ks. Mirek.

Wsparciem służą też jaworznickie parafie. W pomoc zaangażował się oddział Caritasu, działający przy Kolegiacie pw. św. Wojciecha i Katarzyny, a wraz z nim jaworznickie szkoły (I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1). W ramach akcji zebrano liczne dary, które zostaną przetransportowane do Ukrainy. – Trafią one do mieszkańców pogrążonej wojną Odessy – informuje ks. Artur Pęksa, wikariusz jaworznickiej parafii.

Pomoc uchodźcom mogą zaoferować też inni. Na przykład Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej szuka wolontariuszy, posługujących się językiem ukraińskim. Chodzi o tłumaczenie i opiekę nad uchodźcami. – Osoby chętne prosimy o kontakt pod numerem telefonu 32 618 18 40 – informują pracownicy ośrodka.

Poszukiwani są też psychologowie, którzy chcieliby rozpocząć nieodpłatnie współpracę z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej. Chodzi o pomoc psychologiczną dla obywateli Ukrainy. Numer kontaktowy do OIK-u to 607 613 927.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Hala na Leopoldzie stała się punktem przejściowego odpoczynku i noclegu | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: