Myśliwi z jaworznickich kół łowieckich zgodnie apelują do mieszkańców naszego miasta, by nie dokarmiać dzikiej zwierzyny, nie zostawiać pożywienia ani odpadków przy wiatach śmietnikowych, na trawnikach czy w miejskich koszach na śmieci. Specjalny apel w tej sprawie wystosowano też do zarządców nieruchomości, administrujących wiatami śmietnikowymi. To właśnie łatwy dostęp do żywności wywabia zwierzęta z lasów i sprowadza między innymi dziki na osiedla mieszkaniowe.

Zgodnie z Prawem łowieckim gospodarką zwierzyną leśną, w tym odstrzałem dzików, zajmują się koła łowieckie z danego terenu i czynią to pod nadzorem administracyjnie przyporządkowanych nadleśnictw. Warto przypomnieć, że zarówno koła, jak i nadleśnictwa, są instytucjami w pełni niezależnymi od prezydenta miasta.

Do zadań kół łowieckich należy m.in. kontrola populacji dzikich zwierząt na swoim terenie oraz troska o to, by zwierzęta zatrzymać w lesie, by nie pojawiały się one na terenach zabudowanych. Te zadania myśliwym utrudniają często sami mieszkańcy, dewastując urządzenia łowieckie, przy pomocy których Koło Łowieckie „Słonka” dokonuje odstrzału. Chodzi tu na przykład o ambony i wysiadki łowieckie. Zniszczone zostały ambony ustawione pomiędzy Osiedlem Stałym a Długoszynem, na Równej Górce czy w okolicy ulicy Kaliskiej. – Prawnie problem kontroli populacji dzików nie należy do Urzędu Miejskiego, jednak rozumiejąc sytuację, gmina od kilku lat wspomaga koła, na przykład poprzez zawieranie umów, mających na celu ograniczenie ilości wtargnięć dzików na osiedla mieszkaniowe, w tym odstrzał 50 sztuk z terenów przylegających do osiedli, na które wchodzą dziki – przypomina Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Zgodnie z prawem, odstrzał należy prowadzić poza obszarami wyłączonymi z polowań oraz w odległości nie mniejszej niż 150 metrów od terenów zabudowanych. Obecnie odstrzał dzików jest jeszcze bardziej utrudniony przez fakt włączenia obszaru Jaworzna do strefy zapowietrzania ASF, czyli Afrykańskiego Pomoru Świń. Koła łowieckie zostały zobowiązane do szczególnej ostrożności. Odławianie dzików za pomocą klatek czy środków usypiających również nie jest możliwe. Tego typu działania też skomplikowały przepisy i wytyczne dotyczące ASF, bo nie pozwalają one m.in. na usypianie, wyłapywanie i przemieszczenie dzików z terenów miejskich na leśne.

Mimo tych komplikacji leśnicy we współpracy z miastem usiłują utrzymać dziki z dala od osiedli mieszkaniowych. W 2022 roku miasto zawarło dwie umowy z Kołem Łowieckim „Słonka”. Koło odstrzeliło wtedy w sumie 178 dzików.

W tym roku została zawarta kolejna umowa z Kołem Łowieckim „Słonka”. Tym razem dodatkowo uwzględniono restrykcje wynikające z ASF. W wyniku tego porozumienia Koło odstrzeliło już 46 dzików.

Informacje o dzikach na terenie osiedli mieszkaniowych można zgłaszać do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego telefonicznie (32 61 81 890) lub mailowo (pczk@um.jaworzno.pl). Operatorzy przekazują na bieżąco zgłoszenia do odpowiednich kół łowieckich z terenu miasta.

GD

Sprawę utrudniają dewastacje ambon, które myśliwi wykorzystują przy odstrzale dzików
| fot. Materiały UM Jaworzno

Zobacz także: