Niedzielne wybory były absolutnie rekordowe pod względem frekwencji. O podziale mandatów w sejmie i senacie zadecydowało 21,5 mln Polaków. Frekwencja wyniosła 74,38 proc., a to oznacza, że ważne głosy do wyborczych urn wrzuciło niemal 3/ 4 osób uprawnionych do głosowania. Eksperci są zgodni: to najwyższa frekwencja w historii III RP.

Jaworznianie również nie zawiedli. Frekwencja w naszym mieście przekroczyła 75 proc., zatem była wyższa niż krajowa oraz wyższa niż w województwie śląskim (74,53 proc.). – Serdecznie dziękuję mieszkańcom Jaworzna za liczny udział w wyborach parlamentarnych. W samym mieście oddano prawie 50 000 głosów. Gratuluję posłom i senatorom, przedstawicielom naszego regionu, wejścia do parlamentu. Chcę wierzyć, że będziecie godnie i efektywnie reprezentować Jaworzno w Warszawie, wspierać miejskie projekty i rozwój miasta. Jako prezydent Jaworzna żywię nadzieję, że dobro miasta i naszych mieszkańców będzie przejawiać się w całokształcie państwa pracy parlamentarnej – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Wybory do Sejmu RP wygrało Prawo i Sprawiedliwość, osiągając poparcie na poziomie 35,38 proc. Drugie miejsce, z rezultatem 30,70 proc., zajęła Koalicja Obywatelska. Poparcie 14,40 proc. wyborców uzyskała Trzecia Droga. Na Lewicę zagłosowało 8,61 proc. wyborców, a na Konfederację 7,16 proc. Bezpartyjni samorządowcy otrzymali zbyt małe poparcie (1,86 proc.), by mieć swoich przedstawicieli w sejmie.

Po przeliczeniu oddanych głosów na mandaty wiadomo już, że najwięcej swoich reprezentantów do Sejmu wprowadzi Prawo i Sprawiedliwość. W sejmowych ławach zasiądzie 194 przedstawicieli tej partii. Koalicja Obywatelska będzie miała 157 posłów, Trzecia Droga 65, Lewica 26, a Konfederacja 18.

Spośród kandydujących do sejmu jaworznian poselski mandat zdobył tylko Wojciech Saługa, startujący z pierwszej pozycji list KO w naszym regionie. Najwyższe miejsce na liście nie przełożyło się jednak na najwyższy wynik. Większe o 8 689 głosów poparcie zdobyła Barbara Dolniak, dwójka na liście KO w naszym regionie. – 37 470 głosów to najlepszy wynik na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 32. Za każdym głosem stoi ktoś z was. Wszystkim dziękuję za zaufanie, jakim mnie obdarzyliście kolejny już raz – podkreśla Barbara Dolniak.

Drugi wynik w Jaworznie otrzymał startujący z czwartej pozycji na liście Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Starzycki. Niestety, blisko 10 tysięcy głosów to za mało na mandat posła.
– 9593 głosów. To mój wynik w wyborach do Parlamentu RP. Pięknie dziękuję za poparcie! Choć wynik jest wyższy od poprzedniego, przy tym rozdziale mandatów, nie daje mi mandatu posła. Gratuluję tym, którzy będą nas reprezentować w sejmie i senacie tej kadencji. To trudny i wymagający czas. Niech będzie dobry dla państwa i Polski – mówi Dariusz Starzycki.

Pozostali kandydaci z Jaworzna uzyskali zdecydowanie mniejsze poparcie. Na Czesława Żelichowskiego, trójki na liście Trzeciej Drogi, głos oddało 1391 osób. Krzysztof Marciński o mandat walczył z pozycji 17 na tej samej liście. Zdobył 239 głosów. Na liście Lewicy znalazło się dwoje jaworznian. Monika Włoch otrzymała 579 głosów, a Wacław Chudzikiewicz 185. Na liście PiS, poza wspomnianym już Dariuszem Starzyckim, znaleźli się jeszcze Renata Gacek (991 głosów) i Elżbieta Chłopek (700 głosów). Przedstawiciele Konfederacji z Jaworzna, Artur Jakóbik i Ewelina Jagielska, otrzymali odpowiednio 1996 i 393 głosy. Iwona Jelonek, jaworznianka z listy Koalicji Obywatelskiej, otrzymała poparcie 941 wyborców.
W Senacie reprezentować nas będzie Joanna Sekuła, startująca z listy Koalicji Obywatelskiej.

Grażyna Dębała

Frekwencja w Jaworznie przekroczyła 75 proc. i była wyższa niż w województwie i w kraju | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: