Około tysiąca uchodźców z Ukrainy zarejestrowało się dotychczas w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną i po przyjeździe do Polski trafili do naszego miasta, zyskali schronienie w domach jaworznian, hotelach i salach, przygotowanych specjalnie dla nich w różnych jaworznickich placówkach, m.in. w remizach Ochotniczych Straży Pożarnych (w poszczególnych jednostkach OSP takich miejsc jest 50). Gospodarze goszczący uchodźców nie pozostają bez wsparcia finansowego. Od poniedziałku, 21 marca, mogą ubiegać się o przyznanie specjalnego świadczenia pieniężnego.

Wnioski o otrzymanie takiego świadczenia można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaworznie. Dokumenty należy wrzucać do urny, znajdującej się przy wejściu do głównej siedziby MOPS-u, przy ul. Północnej 9b. – Możliwość ubiegania się o takie świadczenie daje ustawa z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 roku, wysokość świadczenia wynosi 40 zł za osobę dziennie. Jest ono wypłacane z dołu, za okres faktycznego zapewniania obywatelom Ukrainy zakwaterowania i wyżywienia, nie dłużej niż za okres 60 dni – informują jaworzniccy urzędnicy.

Zgodnie z ustawą, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą wojewody, okres wypłaty pieniędzy może być dłuższy niż wspomniane 60 dni.

Wnioski o świadczenie będą rozpatrywane w ciągu miesiąca od dnia ich złożenia. O tym, czy wnioskodawcy otrzymają pieniądze, zadecydują wyznaczeni pracownicy gminni, którzy najpierw sprawdzą warunki zakwaterowania i wyżywienia uchodźców. Jeśli okaże się, że warunki nie są odpowiednie, to świadczenie nie zostanie przyznane.

Tymczasem sami uchodźcy mogą już od tygodnia wnioskować o nadanie numeru PESEL. Tylko od 16 do 18 marca w jaworznickim Urzędzie Miejskim nadano 213 takich numerów. Uchodźcy, starający się o PESEL, muszą zgłosić się z aktualnym zdjęciem biometrycznym. Mogą je wykonać za darmo w wyznaczonym zakładzie fotograficznym, na podstawie wydawanych w UM zleceń. Do zeszłego piątku takie zlecenia pobrało ponad 700 osób. W UM uchodźcy mogą też zasięgnąć porady u pracowników jaworznickiego MOPS-u i Powiatowego Urzędu Pracy, którzy pomagają w szukaniu pracy.

Ważna jest również informacja, że uchodźcy, którzy mają już PESEL, mogą wnioskować o jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł na osobę na pokrycie wydatków m.in. na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej i opłaty mieszkaniowe. Dokumenty należy składać w jaworznickim MOPS-ie.

Bardzo pomagają też strażacy, zarówno ochotnicy, jak i pracownicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie. Panie z klubu Senior+ na Podwalu przygotowały paczki dla uchodźców, którzy tymczasowo zamieszkają w OSP w Ciężkowicach. W poniedziałek, 21 marca, dary odebrali Anna Tarasek z OSP Ciężkowice i Mirosław Pieczara, ciężkowicki radny. – Wszystkie dary, które zebraliśmy w ostatnim tygodniu, trafią do uchodźców, którzy będą u nas przebywać – mówi Anna Tarasek, naczelnik OSP Ciężkowice.

Ubrań dla dzieci oraz dorosłych zebrali już pod dostatkiem. Potrzebne są jeszcze klapki kąpielowe, żelazko oraz deska do prasowania. – Zależy nam na tym, by osoby, które się u nas zatrzymają, czuły się jak najlepiej. Będziemy cały czas do ich dyspozycji – zapowiada pani Anna.

W ciężkowickiej remizie jest już 10 łóżek. Gdyby gości było więcej, to są też karimaty i dodatkowa pościel. Powstaje także kącik dla dzieci. – Cieszymy się, że mamy obok siebie ludzi, którzy wspierają nasze działania – mówi Anna Tarasek.

Podczas gdy jednostki OSP goszczą uchodźców w swoich siedzibach, PSP, oprócz koordynacji działań związanych z rozdysponowaniem sprzętu potrzebnego do rozlokowania uchodźców w jednostkach ochotniczych straży pożarnych, zajmuje się też przywożeniem przybyszów z dworca kolejowego w Katowicach do miejsc tymczasowego zamieszkania.

Działania druhów wspiera gmina. Jaworznicki prezydent, Paweł Silbert zdecydował, że wszystkie jednostki OSP w naszym mieście otrzymają dodatkowe wsparcie, po 5 tys. złotych z puli zarządzania kryzysowego.

Anna Zielonka-Hałczyńska,
Natalia Czeleń

Seniorzy również włączyli się w akcję pomocy dla Ukrainy
| fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: