Medycy przekonują, że badania laboratoryjne to podstawowy element diagnostyki w przypadku wielu chorób. Wyniki pozwalają ocenić stan zdrowia pacjenta i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Specjaliści radzą, by podstawowe badania wykonywać przynajmniej raz w roku. Próbki można oddać do analizy m.in. w przychodniach jaworznickiego Zespołu Lecznictwa Otwartego.

– Badania najczęściej wykonuje się z krwi i moczu, ale analizuje się również wymazy i wydzieliny – opowiada Tatiana Adamczyk, pielęgniarka ZLO.

Specjalistka przypomina, że zanim poddamy się badaniu krwi, powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Na ogół zaleca się, by przed pobraniem próbki krwi zachować dwunastogodzinną przerwę w spożywaniu posiłków.

– Optymalnie, ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien być spożyty około godz. 18, a w dniu poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu – przypomina pani Tatiana.

Przed badaniem dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody. Należy też poinformować personel pobierający krew o zażywanych lekach i preparatach ziołowych.

Jeśli czeka nas test obciążenia glukozą, na badanie należy się zgłosić koniecznie na czczo. Test polega na dwu lub trzykrotnym pobraniu krwi i oznaczeniu w próbkach poziomu glukozy. Pierwsze pobranie wykonywane jest na czczo, następnie pacjent dostaje do wypicia wodny roztwór 50 g lub 75 g glukozy. Po godzinie lub dwóch, w zależności od zlecenia, pobierane są kolejne próbki krwi, generalnie badanie trwa około dwóch godzin i wymaga spędzenia tego czasu w poczekalni punktu pobrań.

– Wykluczone jest opuszczanie punktu pobrań, by zrobić zakupy czy pospacerować. Praca mięśni wpłynie na wyniki badania – przestrzega Tatiana Adamczyk.

Sporo o naszym zdrowiu lekarzowi powie wynik badania moczu. Istotne jest jednak to, by właściwie pobrać próbkę.

– Pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, a potem do probówki pobranej wcześniej z rejestracji w przychodni – tłumaczy Tatiana Adamczyk.

Do przygotowania próbki kału wykorzystać należy pojemniczek ze specjalną łopatką. – Ważne, aby pobrany materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału. Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych i dostarczyć materiał do laboratorium w jak najkrótszym czasie, czyli w około godzinę – tłumaczy Tatiana Adamczyk ze ZLO w Jaworznie.

Podstawowe i specjalistyczne badania pacjenci wykonać mogą we wszystkich dziesięciu przychodniach Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie. Centralny punkt poboru materiału mieści się natomiast w przychodni spółki na Leopoldzie. – ZLO specjalizuje się także w pobieraniu materiału od bardzo małych dzieci. Tu szczególnie polecana jest placówka ZLO Leopold – podpowiada Tatiana Adamczyk.

W punkcie pobrań przyjmowani są pacjenci z ustalonym wcześniej terminem. Termin można ustalić w rejestracji lub pod numerami: 32 616 34 79 i 32 616 57 51 bądź też w laboratorium w godz. 11-14 pod nr tel. 502 646 836.

NC

Medycy ze ZLO do badań profilaktycznych zachęcają również podczas plenerowych zabaw i pikników
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: