Pilates to bardzo popularna ostatnio forma aktywności. Na własny użytek opracował ją niemiecki trener Joseph Pilates. Cierpiał bowiem na krzywicę, połączoną z bólami pleców. Pilates można trenować w domu, klubie fitness, a nawet na świeżym powietrzu. O tym systemie ćwiczeń rozmawiamy z jaworznicką trenerką Martą Ślęczką z klubu Cube Szok.

Czym jest pilates?
Najprościej rzecz ujmując, jest to trening bez podskoków. To system ćwiczeń, mający na celu wydłużenie, wzmocnienie i przywrócenie ciała do równowagi. Pilates łączy w sobie wiele elementów. Oparty jest na ćwiczeniach polegających na zaktywizowaniu mięśni przez określony czas. Trening powinien być przeprowadzany bardzo dokładnie. Naszym celem jest sprawienie, by kręgosłup potrafił się skręcić, wygiąć, bez dyskomfortu czy bólu.

Pilates jest wymagający?
Tak, ale nie bójmy się tego. Pierwszy trening pokaże nam, ile mamy pracy przed sobą. Jeśli będziemy trzymać się określonych zasad i prawidłowo wykonywać ćwiczenia, osiągniemy zamierzone efekty. Przede wszystkim ważna jest koncentracja. Musimy być skupieni i świadomi każdego swojego ruchu. Co ważne, w pilatesie nie liczy się tempo. Na wszystko mamy czas. Ważne, by komendy i ćwiczenia wykonywać dokładnie. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić wielu powtórzeń, ważne, że próbujemy. Do tego dochodzi praca z oddechem. O oddechu trzeba pamiętać przez cały trening. Jak zaobserwowałam u swoich podopiecznych, to często najtrudniejsza część treningu.

Czy do ćwiczeń potrzebujemy akcesoriów?
Żeby ćwiczyć pilates, potrzebna jest nam tylko mata i dobry nauczyciel. Natomiast, jeśli chcemy, możemy wykorzystać podczas treningu np. piłki czy magic circle (obręcze). Wykonywane z nimi ćwiczenia mogą wpłynąć na naszą koordynację ruchową. Mogą też wzmocnić napięcie mięśni podczas poszczególnych ruchów. Ostatnio modny stał się też pilates na dużym sprzęcie. Poza tym podczas treningu nauczyciel pilatesu dopasowuje ćwiczenia do naszego stanu zdrowia.

Można powiedzieć, że pilates to trening dla każdego?
Zdecydowanie tak. Nie ma żadnych przeciwwskazań do trenowania pilatesu. Ćwiczenia pilatesu nie są zbyt dynamiczne, a wiele z nich są w stanie wykonać nawet osoby początkujące. To trening dla każdego bez względu na wiek. Fizjoterapeuci też polecają go swoim pacjentom, zwłaszcza gdy istnieją u nich przeciwwskazania do wykonywania innych aktywności fizycznych. Uważam jednak, że zanim zaczniemy uprawiać jakąkolwiek aktywność, powinniśmy najpierw skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Jakie korzyści przynosi uprawianie pilatesu?
Jednym z największych plusów jest poprawa samopoczucia i wyciszenie. Takie treningi zalecane są też często osobom skarżącym się na bóle pleców, osobom pracującym za biurkiem. Pilates jest idealny na poprawę postawy. Wpływa na nią poprzez uruchomienie i wzmocnienie mięśni głębokich. Pilates zwiększa także elastyczność czy wysmuklenie ciała.

Jak często powinniśmy trenować pilates?
Ważne, by trenować systematycznie. Nawet jeśli mamy czas tylko raz w tygodniu, to trenujmy raz w tygodniu. Sama jestem aktywna od 15 lat. Mam za sobą fitness, zumbę i wiele innych aktywności. Cały czas obserwuję swoje ciało i jestem świadoma tego, czego ono potrzebuje. W pewnym momencie mojego życia potrzebowałam ćwiczeń otwierających klatkę piersiową, a masę takich ćwiczeń oferuje właśnie pilates. Dlatego 4 lata temu skupiłam się bardziej na szkoleniach i trenowaniu pilatesu.

Dziękuję za rozmowę.

Natalia Czeleń

Marta Ślęczka poleca pilates jako formę aktywności, która poprawia kondycję, samopoczucie i pozwala się wyciszyć | fot. Jakub Ślęczka

Zobacz także: