Jaworzniccy policjanci mają nowy sprzęt do pomiaru prędkości. To nowoczesny laserowy miernik, który pozwala wyśledzić zbyt szybko jadące auto nawet z odległości kilometra.

Co więcej, urządzenie nagrywa filmy i robi zdjęcia, na których dokładnie widać, kto prowadzi auto, a nawet czy rozmawia przez telefon i ma zapięte pasy bezpieczeństwa.

Tydzień temu sprzęt testowano na DK 79 w okolicy Osiedla Stałego. Wystarczyła chwila, by namierzyć kierowcę, który jechał zbyt szybko. Co ciekawe, kierowcy chwalili nowy nabytek jaworznickich stróży prawa.

To dobrze, że policja ma coraz nowocześniejszy sprzęt. Dzięki temu na drogach może być bezpieczniej. Wydaje mi się jednak, że warto byłoby z takiego sprzętu korzystać w miejscach, gdzie przekraczanie dozwolonej prędkości wiąże się z zagrożeniem bezpieczeństwa. Chodzi mi na przykład o okolice szkoły w Jeziorkach – mówi Tomasz, jaworznicki kierowca.

Policjanci przyznają, że jazda ze zbyt dużą prędkością to jeden z głównych grzechów jaworznickich kierowców. Zresztą podobnie jest w całym kraju.

Przekraczanie dozwolonej prędkości to również jedna z podstawowych przyczyn wypadków drogowych. Niestety, kierowcy zbyt często ignorują znaki ograniczające prędkość – przyznaje Tomasz Obarski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

W walce z piratami drogowymi pomóc ma właśnie sprzęt, który trafił do jaworznickich funkcjonariuszy. Nowoczesny laserowy miernik prędkości TruCAM daje policjantom z drogówki dodatkowe możliwości. Ponieważ urządzenie może nagrywać filmy, to mundurowi są w stanie udowodnić złamanie przepisów bez konieczności natychmiastowego zatrzymywania kierowcy. Takie rozwiązanie umożliwia pomiar prędkości na drogach o kilku pasach ruchu w jednym kierunku oraz w miejscach, gdzie nie jest możliwe zatrzymanie pojazdu.

To pozwala na skuteczniejszą walkę z piratami drogowymi i ma znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie chodzi tu zresztą tylko o represje wobec kierowców. Urządzenie będzie pomocne również policjantom, którzy pracują na miejscach wypadków drogowych – tłumaczy Michał Nowak.

Na razie jaworzniccy policjanci dysponują jednym takim urządzeniem, z czasem zastąpią one wszystkie wysłużone “suszarki”.

  • 5 stycznia 2018 r. w całej Polsce prowadzone były działania pod hasłem Akcja Prędkość. To była okazja, by w sprawdzić, jak działa laserowy miernik prędkości.
  • W Jaworznie przeprowadzono wówczas 68 kontroli. Aż 55 kierowców jechało z nadmierną prędkością. Policjanci nałożyli 52 mandaty karne, a 3 kierowców pouczono.
  • Podczas piątkowych kontroli policjanci najczęściej odnotowali przekroczenia dozwolonej prędkości od 15 do 25 km. Nikt nie stracił prawa jazdy, co oznacza, że żaden z kontrolowanych kierowców, nie przekroczył dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km.

Tekst i zdjęcie: Grażyna Dębała