W salce Muzeum Miasta Jaworzna odbył się wieczór poetycki Magdaleny Węgrzynowicz–Plichty – cenionej poetki, socjolożki, pedagożki, redaktorki oraz wydawczyni. Spotkanie odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Renatę Batko. Uczestniczyli w nim członkowie jej grupy „Pomiędzy słowami”, a także artyści ze Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Wieczór poetycki z Magdaleną Węgrzynowicz–Plichtą zrobił na jaworznianach niemałe wrażenie. Pani Magdalena na swoim koncie ma już 9 tomów poetyckich, a nowe wiersze wciąż powstają. Renata Batko czytała wybrane przez siebie wiersze, a literatka chętnie dzieliła się swoimi odczuciami i emocjami, które towarzyszyły jej, gdy te wiersze powstawały. Dawała też cenne rady młodym literatom.

– Kiedy wychodzimy ze szkoły średniej, posiadamy głównie podstawową umiejętność czytelniczą, potrafimy napisać prosty esej, jakiś krótki tekst. Natomiast napisanie wiersza, bardzo dobrego wiersza, może już nastręczać dużo trudności. Pisanie wierszy jest pewnego rodzaju kontemplacją, nie tylko ćwiczeniem umysłu, ale też i zaglądaniem we własne emocje oraz emocje innych. Dlatego uważam, że poeci powinni spotykać się z młodzieżą. Mamy już pewne doświadczenie, które warto przekazywać – mówi Magdalena Węgrzynowicz–Plichta.

W spotkaniu z poetką uczestniczył m.in. Szymon Bombol, który poezją pasjonuje się od wielu lat. – O grupie pani Renaty Batko usłyszałem od mojej szkolnej polonistki i bardzo ucieszyła mnie ta wiadomość. Od dawna szukałem właśnie takiej grupy. Zawsze interesowałem się poezją, a wiersze piszę od około 3 lat – opowiada Szymon.

Zdaniem młodego poety, powstanie tej grupy było fantastycznym pomysłem. – Mam okazję szlifować tu swój warsztat i dzięki pani Reni zrobiłem duże postępy w pisaniu. Chętnie wysyłam jej próbki swoich tekstów, a pani Renia zawsze znajdzie czas, by je przeczytać, doradzić i podpowiedzieć, co mógłbym zmienić, którą drogą warto pójść – mówi Szymon Bombol.
„Pomiędzy słowami” to pierwsza taka grupa poetycka w naszym mieście. Zrzesza młodych ludzi pasjonujących się poezją. Inicjatorką i opiekunką grupy jest Renata Batko. Działania grupy wspierają: Muzeum Miasta Jaworzna oraz Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie. Patronat nad grupą obejmuje Fundacja Gra/nice, tworzona przez aktorów, w tym z Jaworzna.

Spotkania grupy odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca w jaworznickim muzeum przy Rynku o godz. 17. Zajęcia są bezpłatne.

– Zapraszam do grupy chętną młodzież od 15. roku życia. Zachęcam do kontaktu również osoby dorosłe, które jeszcze nie publikowały swoich wierszy lub publikują je wyłącznie w internecie, aby dołączyły do grupy jako sympatycy. Będą miały one okazję uczestniczyć w wybranych wydarzeniach – zachęca Renata Batko.

Zainteresowani mogą się kontaktować pod nr. tel.: 604 308 392.

NC

Spotkanie z Magdaleną Węgrzynowicz–Plichtą | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: