Do niedzieli, 5 marca, można wesprzeć uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w głosowaniu na najlepszy taneczny występ grupy uczniowskiej w Polsce.

Dzieci i młodzież z jaworznickiej podstawówki biorą udział w drugiej edycji konkursu „You Can Dance!”, który jest wspólną inicjatywą Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji i Nauki. Młodzi tancerze pod wodzą wuefisty i choreografa, Mariusza Kowalskiego, nagrali filmik z oryginalną choreografią, który teraz można zobaczyć na stronie internetowej telewizyjnego talent show. Konkurencja jest spora, ponieważ do rywalizacji zgłoszono prawie 350 filmików. Głosować można za darmo.

– Jesteśmy jedyną szkołą z Jaworzna, która przystąpiła do tego konkursu. Dlatego liczymy na głosy mieszkańców całego naszego miasta – podkreśla Mariusz Kowalski. – Głosować można codziennie z każdego urządzenia w domu – telefonu, tabletu czy laptopa. Najlepiej wyłączyć WiFi i zagłosować z telefonu z danych komórkowych. W ten sposób każdy domownik może oddać głos. Każdy głos jest powiązany bowiem z adresem IP – wyjaśnia.

Motywem przewodnim filmiku uczniów jaworznickiej SP 8 są taneczne popisy jednej z uczennic, Aleksandry Kaszuby z klasy 6a, która, wędrując po szkole, porywa do tańca napotkanych po drodze kolegów i koleżanki. W tanecznych popisach biorą udział młodsze i starsze dzieci, a także ich wuefista.

– Na nagranie filmiku i jego zmontowanie mieliśmy bardzo mało czasu, ponieważ późno dowiedzieliśmy się o możliwości udziału w konkursie. Poinformowała mnie o tym mama jednej z uczennic. Szybko przygotowaliśmy fajną choreografię i przystąpiliśmy do intensywnych prób, a później nagrań. W tym tanecznym przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie, trenujący w dwóch grupach, które prowadzę, „Hulaj dusza u Mariusza” dla uczniów z klas 4-6 i „Kropki nad i” dla dzieci z klas 1-3 – opowiada Mariusz Kowalski.

Jak podkreśla, przystępując do konkursu, wyznaczył sobie trzy główne cele. Po pierwsze, chodzi o zachęcenie uczniów do aktywności fizycznej, zaszczepienia w nich potrzeby ruchu, zamiłowania do tańca. Drugi cel wiąże się z pierwszym, ponieważ udział w konkursie i szansa na spotkanie z gwiazdami telewizyjnego show są motywacją do działania. Trzeci cel to promocja aktywnego stylu życia wśród innych uczniów. – Po tym, jak ogłosiliśmy nasze uczestnictwo w konkursie, zaczęli zgłaszać się do nas kolejni chętni do udziału w naszych tanecznych zajęciach – stwierdza wuefista.

Przygotowania do nagrania konkursowego filmiku ruszyły pełną parą. Dzieci pilnie pracowały na porannych zajęciach SKS-u, a także na lekcjach i na przerwach. Jak przyznają tancerze – stworzenie filmu nie było łatwym zadaniem, ale była to jednocześnie świetna przygoda. – Nagrania trwały nawet kilka godzin. Było sporo powtórzeń. Mimo zmęczenia świetnie się bawiliśmy – stwierdza Amelia Norman, uczennica klasy 4b. – Co prawda, z powodu choroby mogłam wziąć udział tylko w jednym dniu zdjęciowym, ale bardzo się cieszę, że się udało – dodaje.

Mali tancerze przyznają, że po cichu liczą na wysokie miejsce, ale podkreślają jednocześnie, że najważniejsza była wspaniała zabawa.

– Spędziliśmy razem czas, mamy fajne wspomnienia i pamiątkę w postaci nagrania – stwierdzają siostry, Lilla i Maja Kowalskie, uczennice klasy 4b i 1a.

Jak głosować na SP 8? Jak tłumaczy Mariusz Kowalski, głosowanie odbywa się na stronie internetowej www.youcandance.tvp.pl. Trzeba na niej kliknąć zakładkę „konkurs”, a następnie zakładkę „zagłosuj tutaj”. Kolejnym ruchem jest znalezienie podstrony ze szkołami z woj. śląskiego i odszukanie filmiku uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Janusza Korczaka w Jaworznie. W głosowaniu należy oddać trzy głosy na trzy dowolne filmiki, a na koniec zaznaczyć, któremu filmikowi chcemy przyznać podwójne punkty.

– Bardzo liczymy na to, że tym filmikiem będzie właśnie nasz – podkreśla Mariusz Kowalski.

W konkursie zwycięży 10 szkół, które do 5 marca do godz. 23.59 zdobędą największą liczbę głosów. Laureaci pierwszego miejsca zyskają 15 tys. zł, drugiego 9 tys. zł, a trzeciego 8 tys. zł. Za zajęcie kolejnych miejsc nagrodą będzie, odpowiednio, 7, 6, 5, 4, 3, 2 i 1 tys. zł. Dodatkowo szkołę, której filmik zdobędzie największe poparcie, odwiedzą gwiazdy telewizyjnego programu „You can dance”.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Uczniowie SP 8 liczą na głosy internautów | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: