Grażyna Łazarczyk-Głowacka jest autorką niesamowitych obrazów, zegarów i prac ze skóry o charakterze płaskorzeźb. Jej płaskorzeźby powstają przez komponowanie różnych elementów, gatunków oraz kolorów skóry. Dzieła te podziwiać mogą nawet osoby niewidome, które poznają je przez dotyk. Pani Grażyna ze skóry wykonuje też drobne gadżety i biżuterię.

Jaworznicka artystka urodziła się w Poznaniu. Dzieciństwo spędziła w Sosnowcu, a obecnie mieszka w Szczakowej. To właśnie tutaj realizuje swoje marzenia i cele. Prace wykonuje na wystawy, konkursy i indywidualne zamówienia.

– Od najmłodszych lat lubiłam malować i rysować. Uzdolnienia plastyczne odkryto u mnie już w szkole podstawowej – wspomina pani Grażyna.

Sztuka jest jej pasją do dzisiaj. Malarka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Potem także Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie na kierunku plastyczno-pedagogicznym. Dyplom magistra uzyskała na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Pedagogiki. Uczyła się od najlepszych artystów: Henryka Wańka, Norberta Witka i Lecha Niekrasza. Po uzyskaniu dyplomu pracowała jako nauczyciel plastyki i metodyki w Studium Wychowania Przedszkolnego w Mysłowicach.

– Podziwiam i fascynuję się twórczością Matejki, Wyspiańskiego, Rembrandta, Moneta i Picassa. Kocham przyrodę, która inspiruje mnie do własnych wypowiedzi plastycznych w różnych tematach i technikach plastycznych – mówi pani Grażyna.

Do ulubionych tematów jej prac należą: portrety, pejzaże, zwierzęta, martwa natura, kwiaty, architektura, anioły i postacie bajkowe. Preferuje takie techniki malarskie jak: farby olejne, akrylowe, akwarele. Maluje też farbami do szkła, ceramiki i tkanin. Stosuje także techniki graficzne takie jak: rysowanie ołówkiem, piórkiem, węglem i pastelą.

Najbardziej znane prace pani Grażyny to: „Słoneczniki”, „Polne kwiaty”, „Konie” czy wykonane ołówkiem, węglem i pastelami portrety znajomych i przyjaciół.

– Gdy przeszłam na emeryturę, poszerzyłam zakres swoich zainteresowań plastycznych o nową technikę – modelowanie w skórze. Ze skóry wykonałam takie dzieła, jak: „Wiejska chata”, „Refleksja”, „Słoneczniki”, „Czarodziejski ogród”. Stworzyłam też całą gamę zegarów ze skóry o klasycznej formie z elementami ornamentów w postaci stylizowanych róż – opowiada artystka.

Prace ze skóry odznaczają się bogatą fakturą: szorstkością, delikatnością, wypukłością, wklęsłością. Charakterystyczną ich cechą jest światłocień i autentyczny kolor naturalnej skóry.

Grażyna Łazarczyk-Głowacka projektuje i wykonuje też unikatową biżuterię ze skóry i kamieni naturalnych oraz sznurka. Jest autorką kompozycji nie tylko o charakterze dekoracyjnym, ale i użytkowym. Zdobi kapelusze, berety, szale, podkoszulki, tuniki, a także torby. Projektuje i wykonuje również maskotki dla dzieci.

Obrazy artystki charakteryzują się różnorodnością technik | fot. Archiwum prywatne

Swoje prace chętnie eksponuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w galeriach i na kiermaszach rękodzieła artystycznego na terenie kraju. Chętnie organizuje wystawy swoich prac. W latach 2008-2017 zorganizowała aż 19 indywidualnych wystaw, w tym m.in. Jaworznie, Będzinie, Bukownie, Trzebini, Bolesławiu, Sosnowcu, Sławkowie, na zamku w Ojcowie, a nawet w Czechach.

– Większość moich prac jest sprzedawana przez Cepelię. Dzięki fundacji trafiły już do różnych zakątków Polski, a także za granicę: do Holandii, Niemiec, Włoch, Czech i USA – wymienia pani Grażyna.

Jaworznianka często uczestniczy w różnych konkursach ogólnopolskich i lokalnych, zdobywając nagrody. Na jej koncie są między innymi pierwsze miejsce w zdobieniu kapeluszy z dawnych epok oraz drugie i trzecie za realistyczne portrety osób w technice pastel.

Artystka od 2008 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie i w jego szeregach promuje kulturę i sztukę. Wciąż doskonali swój warsztat twórczy o nowe treści i formy poprzez uczestnictwo w wernisażach koleżanek i kolegów oraz znanych artystów współczesnych i dawnych. Współpracuje też ze znanymi plastykami, a Alicja Dudek, jaworznicka poetka, zainspirowana jej obrazami ze skóry, napisała do nich przepiękne wiersze.

Grażyna Łazarczyk-Głowacka bywa też na spotkaniach z seniorami, dziećmi i młodzieżą w szkołach. Czasami prowadzi warsztaty, szkoląc w zakresie różnych technik plastycznych.

W życiu i twórczości kieruje się słowami Georgesa Braquea, francuskiego malarza, grafika i rzeźbiarza: „Sztuka jest po to, aby niepokoić, wiedza umacnia”. – Chciałabym, aby moje prace przekazywały wszystkie moje odczucia, marzenia i stały się źródłem radości i zadumy oraz kontemplacji dla odbiorcy – zdradza utalentowana artystka.

Natalia Czeleń

Grażyna Łazarczyk–Głowacka ma pełno pomysłów | fot. Archiwum prywatne

Zobacz także: