W jaworznickim Szpitalu Wielospecjalistycznym już ponad stu pacjentów objęto opieką w ramach KOS-BAR, czyli programu kompleksowej opieki medycznej nad pacjentami chorymi na otyłość olbrzymią leczoną chirurgicznie.

Choroba otyłościowa jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Z powodu otyłości i jej powikłań umiera dziś więcej ludzi na świecie niż z powodu niedożywienia. Na szczęście rośnie świadomość, że otyłość to choroba, którą trzeba leczyć. – Aby dostać się na leczenie w jaworznickim Oddziale Bariatrycznym, wystarczy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu czy innej specjalności – informuje lek. Krzysztof Nocoń, koordynator projektu.

Bariatria to dziedzina medycyny wyspecjalizowana w  chirurgicznym leczeniu otyłości. W czerwcu 2022 r. powstał w jaworznickim szpitalu pododdział bariatryczny, działający w ramach Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej Endokrynologicznej i Onkologicznej. Oddział ten, jako jedyny w województwie śląskim, bierze udział w programie pilotażowym KOS-BAR, dzięki któremu pacjenci zyskali szansę na kompleksową opiekę medyczną całkowicie refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozwala on poprawić jakość i efektywność leczenia pacjentów z otyłością olbrzymią.

Udział w programie mogą wziąć pacjenci od 18. roku życia z rozpoznaniem ICD-10: E66, czyli otyłością spowodowaną nadmierną podażą energii. Zdaniem specjalistów, takie leczenie wydłuża życie pacjentów, poprawia jego komfort, a przede wszystkim zapobiega i leczy powikłania otyłości m.in. cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, obturacyjny bezdech senny.
Operacji bariatrycznej już ponad rok temu poddała się Justyna Mijas. Efekty leczenia są imponujące.

– Bardzo długo walczyłam z otyłością, spowodowaną ciężką chorobą. Pomógł mi dopiero personel Oddziału Chirurgii Ogólnej w jaworznickim szpitalu, do którego zgłosiłam się na leczenie. Bardzo mogłam na nich liczyć na każdym etapie tej drogi. Dzięki nim udało mi się schudnąć 64 kg – zdradza pani Justyna.

W ramach programu KOS-BAR pacjent ma zagwarantowaną kompleksową opiekę na wszystkich etapach leczenia. Na początku obejmuje ona przygotowanie pacjenta do zabiegu bariatrycznego. Medycy przeprowadzają z pacjentem dokładny wywiad, oceniają jego stan zdrowia i kierują na dodatkowe badania diagnostyczne oraz konsultacje specjalistyczne. Pacjent w tym czasie jest pod opieką psychologa i dietetyka, którzy pomagają mu wdrożyć odpowiednią modyfikację żywieniową. Etap ten trwa pół roku. – Bazujemy na edukacji żywieniowej. Najpierw pacjent przygotowuje się dietetycznie do operacji, uczy się jak wykonać prawidłowo zbilansowany posiłek. Po operacji utrwalamy jego wiedzę – opowiada Justyna Bajgrowicz-Biegun, dietetyk kliniczny.

W jaworznickim szpitalu wykonuje się szereg operacji bariatrycznych metodą małoinwazyjną, czyli laparoskopową. Są to: rękawowa resekcja żołądka, wyłączenie żołądkowo-jelitowe Roux-Y-Gastric Bypass, pętlowe wyłączenie żołądkowo-jelitowe – mini Gastric Bypass i usuwanie opasek żołądkowych. Wykonywane są również operacje rewizyjne po przebytych wcześniej operacjach bariatrycznych. Wszystkie zabiegi przeprowadzane są wspomnianą wcześniej metodą, czyli laparoskopowo. Zarówno przed, jak i po operacji pacjent przechodzi rehabilitację, która poprawia jego przygotowanie do operacji, a potem pomaga w szybszej rekonwalescencji. Uczestnicy projektu spotykają się też na cyklicznych spotkaniach i wykładach, które mają charakter grupy wsparcia. Pacjenci wymieniają się na nich swoimi doświadczeniami i korzystają z porad medycznego zespołu bariatrycznego. – W ramach programu KOS-BAR wszystkie te konsultacje i opieka są całkowicie refundowane przez NFZ. Pacjent nie ponosi żadnych kosztów – zapewnia lek. Krzysztof Nocoń.

Zabiegi bariatryczne wykonywane były w jaworznickim szpitalu już od 2011 r. Jednakże dopiero na przełomie lat 2017 i 2018 nastąpiła tendencja wzrostowa liczby zabiegów wykonanych u osób z otyłością. W 2022 r. wykonano prawie 200 takich operacji.

– Aktualnie przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski. Opieką w ramach projektu KOS-BAR objęliśmy już 115 pacjentów, z czego 20 osób zostało już zoperowanych – podkreśla lek. Krzysztof Nocoń.

Natalia Czeleń

Personel pododdziału bariatrycznego wspiera swoich pacjentów na każdym etapie leczenia otyłości | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: