Duże inwestycje sprawią, że ścisłe centrum miasta stanie się nowoczesne, funkcjonalne i wygodne.

Jestem pewien, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom jaworznianie będą zadowoleni i dumni z tego, jak rozwija się i zmienia nasze miasto – zapewnia Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Nim to jednak nastąpi, trzeba liczyć się z utrudnieniami. Już w styczniu ruszą prace związane z termomodernizacją i rozbudową Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Zacznie się też budowa parkingu w sąsiedztwie tego obiektu. Mieszkańcy czekają na efekty z niecierpliwością, bo po ich zakończeniu jaworznicka hala ma się stać architektoniczną perełką i nową wizytówką miasta. Dla wielu zmotoryzowanych jaworznian bardzo ważny jest parking, który powstanie obok hali. Obie inwestycje wykona katowicki DOMBUD.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to we wtorek, czyli 16 stycznia przejmiemy plac budowy pod parking. Prace ruszą od razu. Najpierw będą prowadzone te związane z siecią i ten etap dla mieszkańców nie będzie zbyt widoczny. Dopiero w następnej kolejności rozpoczniemy wykopy i dalsze prace. Niestety, będzie się to wiązało z utrudnieniami – przyznaje Robert Rosiek, dyrektor kontraktów w katowickiej firmie DOMBUD.

Przede wszystkim na czas prac ubędzie miejsc parkingowych. Roboty będą się toczyły w miejscu, gdzie dziś parkują auta. Kierowcy będą się musieli przenieść. Na szczęście sporo jest miejsc parkingowych w sąsiedztwie Galeny. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo nowoczesny podziemny parking przy hali pomieści blisko sto samochodów, a dzięki swojej konstrukcji auta zostaną “schowane” pod ziemią. Dodatkowo będzie się tam mieścił postój taksówek. Na parkingowym dachu powstaną natomiast trawniki z klombami i alejkami dla spacerowiczów oraz kładką dla rowerzystów. Parking ma być gotowy wiosną 2019 roku. Krócej będą trwały prace związane z rozbudową i termomodernizacją hali. Pracownicy DOMBUD-u już są gotowi, by rozpocząć inwestycję.

Podpisaliśmy już protokół przejęcia hali, ale ze startem czekamy kilka dni, bo na niedzielę zaplanowany jest Koncert Noworoczny.Po tym wydarzeniu ruszamy  – zapowiada Robert Rosiek.

Remont hali będzie kosztował ponad 13,5 mln zł. Na termomodernizację udało się zdobyć dofinansowanie unijne w wysokości ponad 5 mln zł. Podziemny parking to koszt 11,3 mln zł.

Wiadomo, że początkowo hala będzie funkcjonowała normalnie, mimo toczących się prac. Dopiero wiosną czekają nas pewne ograniczenia.

Jesteśmy już po spotkaniu z inwestorem. Ustalenia są takie, że do końca kwietnia hala będzie funkcjonowała normalnie, a od 1 maja zostanie całkowicie wyłączona. Prace mają trwać do końca września. Na ten okres nasze treningi zostaną przeniesione do hali w Osiedlu Stałym – zapowiada Dariusz Chrapek, dyrektor ds. sportu Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Na początek zaplanowano prace wewnątrz budynku. Najpierw robotnicy wejdą do szatni przeznaczonych dla sportowców. Później ruszą prace na zewnątrz. Trzeba będzie skuć dotychczasową elewację i zrobić nową. Projekt przewiduje też rozbudowę hali o dwa dodatkowe magazyny na sprzęt sportowy oraz termomodernizację. Poza nową elewacją obiekt zyska też nowe okna. Część otworów okiennych zostanie zlikwidowana, część pomniejszona, a inne zostaną wymienione na efektywne energetycznie tubowe świetliki dachowe. Wykonany zostanie energooszczędny system wentylacji i klimatyzacji, wymieniona będzie instalacja centralnego ogrzewania. Powstanie też nowoczesne oświetlenie.

Początkowo nasze działania nie będą widoczne dla mieszkańców. Myślę, że wiosną będzie można już oglądać pierwsze efekty – zapowiada dyrektor kontraktów katowickiego Dombudu.

Prace przy rozbudowie i termomodernizacji hali mają potrwać do końca września 2018 r.

Tekst i zdjęcie: Grażyna Dębała