W Jaworznickim Laboratorium Biznesu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Miasta Idei”. Tematem wydarzenia było tym razem planowanie miasta. Najpierw odbyły się warsztaty, a następnie panel dyskusyjny, w którym wzięli udział Łukasz Kolarczyk, zastępca prezydenta Jaworzna, dr hab. inż. arch. prof. Politechniki Śląskiej Tomasz Bradecki (Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego), inż. arch. Marta Sanigórska i inż. arch. Daria Bal. Dyskusję poprowadził dziennikarz, Arkadiusz Biernat. Rozmawiano, jak dobrze zaplanować współczesne miasto.

– Do pogodzenia są różne racje, w tym np. inwestorzy, mieszkańcy, ekolodzy. Każdy z nich oczekuje od przestrzeni czegoś innego. Podobnie jest w procesie planowania. Z jednej strony są inwestorzy, którzy chcą wybudować, kupić, sprzedać, zburzyć. Z drugiej strony są mieszkańcy, którzy oczekują od włodarzy miasta, by powstawały place zabaw, przedszkola, żłobki i inne elementy miejskiej infrastruktury. Z trzeciej strony są w tym wszystkim planiści, władze miasta, których zadaniem jest właściwe zaplanowanie i pogodzenie tych wszystkich racji – podkreślił Tomasz Bradecki. – By miasto było dobrze zagospodarowane, potrzebna jest współpraca – dodał.

Z perspektywy samorządu kwestie planowania miasta poruszył wiceprezydent Jaworzna Łukasz Kolarczyk. Podkreślił, że Jaworzno stawia na dyskusję z wszystkimi zainteresowanymi.
– Korzyści muszą być wspólne. Nie da się wygrać jednostronnie tej gry o miasto, o przestrzeń. Miasto nie będzie się rozwijać, gdy w planowaniu postawi się inwestorom warunki nie do spełnienia – tłumaczył. – Nie można planować też miasta jako miejsca tylko zielonego, ponieważ wtedy nie spełnia innych funkcji, które są mu i jego mieszkańcom potrzebne – dodał.

Wiceprezydent mówił o wyzwaniach, jakie stawia planowanie miasta, które powstało wiele pokoleń temu. W Jaworznie planowanie wiąże się z wchodzeniem w tkankę miejską, która powstawała przez 100, 200 lat, a przed kilkudziesięciu laty do Jaworzna przyłączono okoliczne miejscowości.

– Dlatego tak bardzo ważna jest dobra, tworzona na zasadzie kontynuacji, polityka planowania miejskiej przestrzeni – zaznaczył.

Anna Zielonka-Hałczyńska

W panelu dyskusyjnym wziął udział m.in. Łukasz Kolarczyk (w środku), zastępca prezydenta Jaworzna | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: