W Domu Kultury w Szczakowej odbyło się kolejne święto folkloru. W ramach szóstych już Spotkań z Tradycją „RegionALE” na szczakowskiej scenie zaprezentowały się niemal wszystkie jaworznickie zespoły śpiewacze oraz, gościnnie, śląski zespół Swojanie. Impreza, zorganizowana przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu, cieszyła się zainteresowaniem jaworznian, którzy przyszli posłuchać ludowych utworów z Małopolski i Śląska.

– Celem dzisiejszego wydarzenia jest próba zachowania, ocalenia i promowania zwyczajów, tradycji ludowych, dbałość o zgodność przekazu, szczególnie strojów, z tradycją regionalną, jak również kształtowanie tożsamości regionalnej – podkreśliła podczas wydarzenia Kinga Jończyk, kierowniczka Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego. – Ten festiwal stawia też na aktywizację osób 60+. Oczywiście do działalności, szerzącej polskie tradycje, zachęcamy również dzieci i młodzież – dodała.

W festiwalu wzięły udział takie jaworznickie zespoły śpiewacze jak Byczynianki, Dąbrowianki, Dobrzanki, Jaworznianki, Jelenianki, Jeziorczanki i Szczakowianki. Każda z grup zaprezentowała po kilka utworów. Wśród nich były i te, które nawiązywały do dzielnic, z których wywodzą się zespoły ludowe. Na przykład Jelenianki śpiewały m.in. o legendzie z jeleniem i źródełkiem. Jaworznianki przedstawiły się jako dobre gospodynie, a Byczynianki przekonywały, że byczyńskie piosenki nigdy nie zaginą.

O swoim regionie zaśpiewali też członkowie śląskiego zespołu Swojanie. Piosenka o Frydku, w którym została założona grupa, bardzo podobała się publiczności. Zespół istnieje od 1993 roku i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli.

– W Jaworznie występowaliśmy po raz pierwszy. RegionALE to bardzo fajny festiwal, dobrze zorganizowany – przyznaje Jan Piłatyk, kierownik grupy. – Z tego, co zauważyłem, nie ma zbyt wielkiej różnicy między melodiami śpiewanymi przez zespoły z regionu małopolskiego i śląskiego. Różnice są tylko w tekstach – dodaje.

Jak podkreślają organizatorzy RegionALE, festiwal ma właśnie na celu pokazać to, że Jaworzno znajduje się pomiędzy dwoma regionami, które miały wpływ na rozwój jaworznickiej kultury. Na tę, stworzoną przez Krakowiaków Zachodnich, do których należą m.in. jaworznianie, ogromny wpływ miały zwyczaje małopolskie. Nasze miasto należało przez lata do woj. krakowskiego. Ale bliskość Śląska też wpłynęła na jaworznicką kulturę.

– Jak co roku, w ramach RegionALE postanowiliśmy pokazać to, że Jaworzno leży na styku dwóch regionów. Naszemu miastu tradycjami jest bliżej do Krakowa, ale śląskie tradycje też miały wpływ na kształtowanie się jaworznickiej kultury. Nazwa naszego festiwalu ma więc w sobie słowo ALE – tłumaczy Barbara Halaś, inicjatorka Spotkań z Tradycją RegionALE, kierownik działu kultury Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Podczas festiwalu jego inicjatorka otrzymała też wiele słów uznania, m.in. za wkład w kultywowanie jaworznickiego folkloru. Z okazji 40-lecia pracy i 30-lecia pracy w kulturze, pani Barbarze, która niebawem przejdzie na emeryturę, gratulowali zarówno członkowie zespołów śpiewaczych, jak i przedstawiciele MCKiS-u i samorządu. Monika Komańska, pełnomocnik ds. organizacyjnych Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, i Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie, wręczyli jubilatce bukiet kwiatów i piękną statuetkę.

Anna Zielonka-Hałczyńska

O ludowych tradycjach Jaworzna przypominał m.in. występ zespołu Dąbrowianki | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: