W poniedziałek, 1 kwietnia drogowcy zamknęli krótki odcinek ulicy Promiennej, który w sąsiedztwie przejazdu kolejkowego łączy się z ulicą Martyniaków.

Kierowcy korzystać muszą z objazdów. Aby ominąć zajęty przez drogowców fragment Promiennej, trzeba dojechać do ulicy Wojska Polskiego, a następnie skręcić w Martyniaków. To sporo dodatkowych kilometrów. Tak będzie aż do końca maja.

Prace, które toczą się w tej części miasta, związane są z przygotowaniem infrastruktury dla budowanego bloku energetycznego 910 MW. Inwestycja jest już zrealizowana w około 90 procentach. Blok ma zacząć działać pod koniec tego roku. Aby to było możliwe konieczna jest przebudowa układu torowego. Pracownicy firmy Torpol budują 15-kilometrowy odcinek linii kolejowej, która połączy Zakład Górniczy Sobieski z nowoczesnym blokiem energetycznym.

Tor prawie w całości ma przebiegać przez tereny leśne, a węgiel będzie najkrótszą drogą transportowany do nowego bloku energetycznego.

Ważna inwestycja drogowa prowadzona jest też w centrum miasta. Chodzi o przebudowę ulicy św. Wojciecha. Kierowcy jeżdżą tam teraz wahadłowo, a ruchem kieruje sygnalizacja świetlna. Drogowcy rozebrali już nawierzchnię jezdni. Prace powinni zakończyć do końca kwietnia. Modernizacja to drugi etap inwestycji, która zakładała również przebudowę ulicy Podwale. Harmonogram prac ustalono tak, by roboty były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i kierowców.

Z uwagi na to, że inwestycja prowadzona jest w ścisłym centrum miasta podzielona została na dwa etapy. Podyktowane jest to koniecznością utrzymania komunikacji miejskiej w tym rejonie oraz umożliwienia dojazdu mieszkańców do domów. W ubiegłym roku wykonano większość robót związanych z przebudową ul. Podwale, gdzie do ukończenia pozostały prace wykończeniowe oraz wprowadzenie docelowej organizacji ruchu – mówi Andrzej Kramarz, kierownik referatu przygotowania i realizacji inwestycji w Wydziale Inwestycji Miejskich UM.

Wartość prac budowlanych przebudowy tych odcinków ulic to blisko 10 mln zł. Zakres robót związany z przebudową sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej to zadanie finansowane przez spółkę Wodociągi Jaworzno, a łączny koszt realizacji tego zadania to nieco ponad 1,8 mln zł. Wydział Inwestycji Miejskich pozyskał również dofinansowanie ze środków zewnętrznych w wysokości ok. 50 proc. wartości pozostałego zakresu robót – 4 mln zł.

Ręce pełne roboty mają też pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Po zimie w drogach pojawiło się sporo nowych dziur.

W tym roku skupiamy się głównie na pracach w ramach bieżącego utrzymania dróg oraz utrzymaniu administrowanych przez nas przestrzeni publicznych. Tego typu roboty zostały już przeprowadzone m. in. w różnych częściach ulic Katowickiej oraz Martyniaków – wyjaśnia Emilia Tura, rzecznik prasowy MZDiM w Jaworznie.

Autobusy inaczej!

W związku z zamknięciem odcinka ul. Promiennej PKM wprowadziło zmiany w kursowaniu autobusów. Dla linii 321, 328 i 370 obowiązują nowe rozkłady jazdy, bo autobusy jeżdżą dłuższą trasą. Zapoznać się z nimi można na stronie pkm.jaworzno.pl. Na czas objazdu wyłączone z obsługi zostały przystanki: Martyniaków Przejazd (wyłączone jest stanowisko na
ul. Promiennej) oraz Elektrownia Parking. Uruchomione zostały natomiast przystanki zastępcze: Siłownia, na ul. Energetyków przy restauracji oraz Energetyków, po południowej stronie ul. Energetyków, przy skrzyżowaniu z ul. Martyniaków.

Pasażerów korzystających z przystanków Siłownia i Energetyków prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na kierunkowość odjazdów linii 370 – apeluje Maciej Zaremba, rzecznik prasowy PKM Jaworzno.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: