Jest nowy pomysł na to, jak uratować budynek szczakowskiego dworca kolejowego. Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, zaproponował, by miasto przejęło „własność” terenu dawnego dworca w Szczakowej przy okazji przebudowy i realizacji inwestycji drogowej, przeznaczonej do obsługi komunikacyjnej ruchu pasażerskiego. Aby zrealizować ten pomysł, potrzebna jest specjalna decyzja administracyjna. Jaworznianie pomysł przyjęli z entuzjazmem.

Koncepcja „przejęcia” byłego dworca przez gminę i zrewitalizowanie tego miejsca są od lat wyczekiwane przez mieszkańców. Rozwiązanie, o którym mówi prezydent, być może jest jedyną szansą, pod kątem formalnym, na przejęcie budynku. Powyższe działania nie są spowodowane chęcią zburzenia budynku dotychczasowego dworca – podkreśla Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej i członek zarządu szczakowskiego koła Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna.

Skomplikowana i niejasna sytuacja własnościowa budynku dworca kolejowego w Szczakowej uniemożliwia przeprowadzenie tam remontu. Urzędnicy od lat śledzą losy dokumentów potrzebnych, by kwestie własnościowe uporządkować. Próbowano już chyba wszystkiego. Dokumentów szukano we Lwowie, były też sprawy w sądzie wieczystoksięgowym. Bez powodzenia. Być może więc propozycja prezydenta to jedyny sposób, aby gmina mogła stać się właścicielką terenu oraz budynków byłego dworca w Szczakowej.

Urzędnicy tłumaczą, że wydanie tego typu decyzji administracyjnej pozwoli na zagospodarowanie terenu przed dworcem i budowę Centrum Integracji Transportu, które może połączyć komunikację miejską z transportem kolejowym. Jednak by podjąć takie działania, konieczna jest akceptacja mieszkańców dla tej inwestycji. Aby pokazać jaworznianom, jak ta okolica może wyglądać, powstał już nawet projekt architektoniczny.

Po rozmowach z mieszkańcami ich sugestie przekazaliśmy architektowi. W konsekwencji powstał projekt, zachowujący historyczny wygląd dworca, do którego wielu mieszkańców ma sentyment, w połączeniu z nowoczesnym designem i funkcjonalnością. Nowoczesny projekt zaproponowany przez pana Tomasza Göttla pokazuje, że w miejscu z dotychczasowego starego dworca oraz na skutek częściowej przebudowy budynków dawnej celnicy, może powstać funkcjonalny obiekt, który będzie pełnił funkcje transportowe, dworca autobusowego i kolejowego wraz z poczekalniami, kasami biletowymi i zapleczem sanitarnym, jednocześnie będzie mógł skupiać lokalną społeczność i spełniać funkcję kulturalno–integracyjną – tłumaczy Paweł Silbert.

Projekt zamyka szczakowski rynek. Co ważne, umożliwia zagospodarowanie części parkowej z zachowaniem większości starego drzewostanu. Cała tylna ściana starego dworca od strony kolei będzie pełniła funkcję akustyczną, oddzielając tory kolejowe od zabudowań mieszkalnych, które znajdują się w niedalekiej odległości od budynku. Po lewej stronie dworca powstać mógłby duży parking, na którym mieszkańcy będą mogli zostawiać samochody, przesiadając się do transportu autobusowego oraz kolejowego. Mniejszy budynek dworca, gdzie dawniej mieściły się restauracja, poczekalnia, przechowalnia bagażu i kasy, zostałby odrestaurowany i mógłby pełnić dodatkowe funkcje. Swoją siedzibę mogłaby tam mieć na przykład filia Miejskiej Biblioteki Publicznej czy klub seniora.

Grażyna Dębała

Wizualizacja dworca w Szczakowej | fot. Materiały UM Jaworzno

Zobacz także: