W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości jaworznianie złożyli kwiaty pod pomnikiem na Rynku. W uroczystości wzięli udział samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele różnych miejskich instytucji i mieszkańcy. W tym roku minęła 105. rocznica powrotu Polski na mapę świata.

Miejskie uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny i mieszkańców Jaworzna w kolegiacie pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny. Następnie zebrani przemaszerowali przed pomnik Niepodległości, gdzie odśpiewali polski hymn, złożyli kwiaty i wysłuchali krótkiego występu artystycznego w wykonaniu Martyny Sokół z ATElier Kultury.

Tradycyjnie, przemówienie do mieszkańców wygłosił prezydent Jaworzna, Paweł Silbert. Nawiązał do ojców odrodzenia naszej ojczyzny, którzy mimo różnych przekonań, wartości i wiary umieli się zjednoczyć, co przyniosło korzyści na frontach militarnym, politycznym, dyplomatycznym oraz na frontach zakulisowych rokowań i przymierzy. Jak podkreślił jaworznicki prezydent, cel był szlachetny i jasno wytyczony. Była nim niepodległa, wolna i suwerenna Polska.

– Dziś, 11 listopada 2023 roku rocznica Narodowego Święta Niepodległości. Nie okrągła, niby kolejna z wielu, ale jednak inna. Dlaczego? Kładzie się na niej cieniem przedłużająca się wojna w Ukrainie. Na naszych oczach bankrutuje nieuzasadniona ufność przywódców europejskich w przewidywalność i rozsądek putinowskiego aparatu władzy. Kolejne konflikty cywilizacyjne, religijne i rasowe stają się normą w zasobnej i naiwnej w swych ideach zachodniej Europie. Zalewa nas niekontrolowana i nieprzewidywalna fala imigracyjna, rośnie przestępczość i zagrożenie terroryzmem – zaznaczył Paweł Silbert. – Nasza ojczyzna, będąc zupełnie blisko wojny w Ukrainie i nieco na uboczu problemów europejskich, od lat pogrążona jest w naszej, trwającej od lat wojnie polsko-polskiej. Jakby nie zważając na to, co dzieje się wokół, spora część naszej klasy politycznej w najlepsze oddaje się ulubionej grze, kto kogo pokona w zmaganiach o partyjne wygrane i polityczne łupy – stwierdził.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Jaworzna powiedział też, że pragnie, by polscy przedstawiciele potrafili negocjować z każdym partnerem, by umieli zawierać sojusze i godzili się na kompromisy, a nie ustępstwa. I aby nigdy, i w żadnej sprawie, nie przyjmowali zobowiązań niekorzystnych dla polskich obywateli, a co najważniejsze, aby żaden polski rząd nie oddał ani nie sprzedał zdobyczy naszych przodków, którą jest nasza niepodległa ojczyzna.

Uroczystości przy pomniku na Rynku to oficjalna część obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Jaworznianie świętowali, uczestnicząc również w patriotycznych wieczornicach, koncertach czy marszach. Jedna z wieczornic odbyła się w byczyńskim klubie Niko.

Wieczornicę uświetniły swoim występem Byczynianki, którym akompaniował na akordeonie Janusz Sołtysek. Do obchodów włączyły się dzieci z klubowych warsztatów artystycznych i Przedszkola Miejskiego nr 18 prowadzone przez instruktorkę Katarzynę Habowską. Na zakończenie wydarzenia wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Jaworznie z montażem słowno-muzycznym, który przypomniał w ciekawy i sugestywny sposób historię niepodległościowych zmagań narodu polskiego. Grupę przygotowała polonistka Beata Górska.

– Podczas spotkania – licznie zaszczyconego obecnością mieszkańców dzielnicy – można było zobaczyć także prezentację dotyczącą święta z 11 listopada, jej autorem jest nauczyciel historii Andrzej Drabiec – opowiada Ewelina Ogiołda z Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Jaworznie odbyła się również zbiórka służb mundurowych. Uroczystość zorganizowano w ATElier Kultury. Podziękowania pracownikom cywilnym Miejskiej Komendy Policji w Jaworznie, Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie oraz strażnikom miejskim złożyli insp. dr Piotr Uwijała, komendant miejski policji w Jaworznie, Patrycjusz Fudała, komendant miejski PSP, oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert wraz ze swoim zastępcą Łukaszem Kolarczykiem. Podziękowania złożono też osobom wspierającym oraz współpracującym z Komendą Miejską Policji w Jaworznie.

Anna Zielonka-Hałczyńska, Grażyna Dębała

Uczestnicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości wspólnie przemaszerowali z kolegiaty pod pomnik Niepodległości | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: