Ponadstuletnia broń palna trafiła z jaworznickiej Komendy Miejskiej Policji do zbiorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Stróże prawa z naszego miasta przekazali ją kustoszom tej instytucji – Jackowi Pawłowiczowi i Jerzemu Juhanowiczowi.

– Jaworzniccy policjanci przekazali cztery jednostki broni palnej wraz z amunicją, stanowiące wartość historyczną, która została zabezpieczona do prowadzonych postępowań. Jednostki broni pochodzą m.in. z okresu I wojny światowej. Ogromną stratą byłoby przekazanie ich do zniszczenia, więc policjanci zrobili wszystko, aby wzbogaciły kolekcję wystawy muzeum i aby były podziwiane przez kolejne pokolenia – podkreśla mł. asp. Justyna Wiszowaty, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Do zbiorów w Warszawie trafiły: pistolet Steyr-Pieper kal. 6,35 mm, model 1909, który początkowo przeznaczony był do sprzedaży komercyjnej na rynek cywilny dla dam i gentlemanów. Był też popularną bronią krótką wśród oficerów armii austro-węgierskiej i policji. Frommer Stop kal. 7.65 Browning/.32 Auto, czyli węgierski pistolet samopowtarzalny o długim odrzucie lufy, którego projekt pochodzi z 1912 roku i został stworzony dla Królewskiej Armii Węgierskiej. Po I wojnie światowej wiele egzemplarzy trafiło na wyposażenie Wojska Polskiego. Rewolwer Mas Mle 1892, którego produkcja trwała od 1892 do 1924 roku. Był podstawową bronią krótką armii francuskiej w czasie I wojny światowej, a także w czasach II wojny światowej. Do muzealnych zbiorów trafił też pistolet Vis wz. 35. To polski pistolet samopowtarzalny, konstrukcji Piotra Wilniewczyca, Jana Skrzypińskiego i Feliksa Modzelewskiego. Uznawany przez wielu znawców broni za jeden z najlepszych pistoletów wojskowych wszech czasów. Prototyp wyprodukowano w 1930 roku, a broń służyła żołnierzom Wojska Polskiego.

Ta stara broń trafiła do policyjnych zbiorów przed laty. Została zabezpieczona podczas interwencji u kolekcjonerów broni. Zarekwirowane pistolety leżały w składnicy KMP przez długi czas, a w ciągu mijających lat uszkodzeniu uległy ich metryczki. – Losem broni zainteresował się policjant z Wydziału Kryminalnego, aspirant Paweł Duszyk. To on nadał sprawie zupełnie inny kierunek. Z racji swojego hobby i pasji do strzelectwa wiedział, że znalezione egzemplarze broni mają dużą wartość historyczną i ogromną stratą byłoby przekazanie ich do zniszczenia. Komendant miejski policji w Jaworznie insp. dr Piotr Uwijała, po uzyskaniu informacji o możliwości przekazania broni do zbiorów muzealnych, uruchomił tę procedurę. Następnie do wniosku policjantów przychylił się Sąd Rejonowy w Jaworznie, wydając postanowienie, dzięki któremu możliwe było przekazanie czterech jednostek broni z amunicją do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie – opowiada Justyna Wiszowaty.

Przekazanie odbyło się pod koniec stycznia. Specjalnie w tym celu do Jaworzna przyjechali Jacek Marian Pawłowicz, zastępca dyrektora ds. kolekcji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, i Jerzy Juhanowicz, kierownik działu zbiorów w tej instytucji. Eksponaty przekazał im insp. Piotr Uwijała.

AZ-H

Historyczną broń przekazał muzealnikom insp. Piotr Uwijała, komendant miejski policji w Jaworznie | fot. KMP Jaworzno

Zobacz także: