Blisko 700 osób bawiło się w Hali Widowiskowo-Sportowej podczas „Qulturalnych Ferii z Rodziną” organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Ferie zimowe dla uczniów z Jaworzna powoli dobiegają końca. Już w poniedziałek, 12 stycznia, blisko 10 tysięcy młodych jaworznian wróci do ławek szkolnych. Wcześniej czeka na nich jednak jeszcze wiele atrakcji, a instruktorzy miejskich placówek kulturalnych i sportowych już zapraszają na zajęcia organizowane w roku szkolnym.

W czasie zimowej przerwy śniegu nie było, ale o atrakcje zatroszczyli się m.in. instruktorzy z Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. W ramach „Qulturalnych Ferii z Rodziną” dzieci wraz z opiekunami wzięły udział w spektaklu iluzji i magii czy pokazach naukowych. Był pokaz z użyciem suchego lodu, instrukcja, jak zrobić gaśnicę śniegową i jak zmienić kolory wskaźników chemicznych. Dzieci poznały też pianowego potwora. Dużym zainteresowaniem cieszył się też animacyjny bal karnawałowy. Na najmłodszych mieszkańców czekały zabawy taneczne i ruchowe, stanowiska do malowania twarzy oraz brokatowych tatuaży. Furorę zrobiły postacie z bajek. W jaworznickiej hali pojawili się między innymi Stich czy Kubuś Puchatek. Na zakończenie „Qulturalnych Ferii z Rodziną” MCKiS zaprosiło na spektakl gliwickiego teatru Lufcik na Korbkę.

 

Monika Komańska

Pełnomocnik ds. organizacyjnych
Miejskiego Centrum Kultury i Sportu

Nasza oferta na czas ferii zimowych była bardzo urozmaicona. Zależało nam na tym, żeby uczniowie mogli ciekawie spędzić czas wolny od szkolnych obowiązków. Były więc warsztaty artystyczne, bal karnawałowy, pokazy naukowe, spotkanie z magią i spektakl teatralny, ale też rozgrywki piłki nożnej, siatkówki i lekcje łyżwiarstwa. Prowadziliśmy też półkolonie z wycieczkami w interesujące miejsca. Zainteresowanie było duże, co bardzo mnie cieszy, bo przecież wszystkie te atrakcje to owoc wielkiego zaangażowania i kreatywności naszych instruktorów. Tegoroczne ferie dobiegają końca, ale my zachęcamy, by nadal korzystać z zajęć organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Warto w mediach społecznościowych na bieżąco śledzić ofertę.

 

Atrakcje czekały na młodych jaworznian także w innych dzielnicach. W klubie Niko w Byczynie dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych, a w drugim tygodniu zimowej laby czekała na nich półkolonia z mnóstwem atrakcji. Zakończy się ona w piątek, 9 lutego, wyjazdem do „Bajki Pana Kleksa”. Wycieczka połączona będzie z projekcją filmu.

Miłośnicy rękodzieła spotykali się w klubach Pod Skałką oraz w klubie Kasztan. Uczestnicy tych zajęć pracowali technikami decoupage czy origami. – Na warsztatach origami w klubie Kasztan wykonywaliśmy ruchome i funkcjonalne zabawki z papieru. Ta technika uczy precyzji, cierpliwości, ale też rozwija wyobraźnię i uczy syntetycznego myślenia. Po feriach zapraszam chętnych na zajęcia z szydełka – mówi instruktor Renata Palęga.

Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego zamienił się na czas ferii w Akademię Pana Kleksa. Młodzi jaworznianie wzięli udział w warsztatach kleksografii, tworzyli papierowe witraże, malowali na szkle i tworzyli guzikowe ramki. Na drugi tydzień wolnego od nauki szkolnej instruktorzy zaplanowali półkolonię, która przebiegła pod hasłem „Gryfne Ferie”. Uczestnicy próbowali swych sił na warsztatach ceramicznych i szycia oraz rysowali węglem. Brali udział w zabawach integracyjnych oraz interaktywnej zabawie w przestrzeni edukacyjnej Muzeum Śląskiego. Zwiedzili też Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Jaworznie oraz uczestniczyli w seansie i warsztatach w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Chorzowie. W piątek, 9 lutego, wybierają się jeszcze na spektakl „Królowa Śniegu” w Śląskim Teatrze Lalek i Aktora „ATENEUM” w Katowicach.

W klubie MCKiS Niko w Byczynie, w poniedziałek, 5 lutego, wystartował tydzień pełen magii. Uczestnicy przemienili się w czarodziejów i aż do piątku będą przeżywać niezwykłe przygody. W programie półkolonii znalazły się magiczne warsztaty, wycieczka do ogrodu botaniczno-zoologicznego, seans filmowy, wycieczka do muzeum iluzji i wyjazd do Bajki Pana Kleksa w Katowicach.

Koniec ferii to nowe propozycje zajęć. W Domu Kultury w Szczakowej w dniach 13, 20, 27 lutego odbywać się będą zajęcia dla dorosłych, podczas których uczestnicy będą wykonywać makramę „Liściastą na kole”. W klubie Wega w Ciężkowicach na 16 lutego planowane są interdyscyplinarne warsztaty z okazji Dnia Kota, a 23 lutego odbędzie się Dzień Opowiadania Bajek. Długoszyński klub Pod Skałką będzie kontynuował swój cykl Kreatywny miesięcznik, czyli warsztaty dla dzieci od 6. roku życia. Spotkania zaplanowano na 13, 20 i 27 lutego. Na zajęciach uczestnicy przygotują m.in. upominki walentynkowe. Więcej szczegółów na stronie internetowej oraz Facebooku MCKiS.

Natalia Czeleń,
Anna Zielonka-Hałczyńska

Qulturalne Ferie z Rodziną przyciągnęły do Hali Widowiskowo-Sportowej blisko 700 osób | fot. Andrzej Pokuta

Zobacz także: