Rusza nabór do czwartych klas sportowych w Szkołach Podstawowych nr 7 i 16 w Jaworznie o profilu piłki siatkowej dziewcząt, tworzonych we współpracy z Miejskim Centrum Kultury i Sportu. Dla młodych adeptek piłki siatkowej to szansa na sportowy rozwój, systematyczną dawkę ruchu, ciekawą przygodę i… dobre oceny!

– Od dwóch lat intensyfikujemy szkolenie w naszych siatkarskich klasach sportowych. Lekcje wychowania fizycznego prowadzą wyspecjalizowani trenerzy. Mamy też do dyspozycji bardzo dobre warunki treningowe oraz sprzęt. W ramach szkolenia nie skupiamy się wyłącznie na siatkówce – podkreśla Mariusz Łoziński, koordynator sekcji siatkówki dziewcząt MCKiS Jaworzno.

W ramach szkolnych zajęć uczennice siatkarskich klas sportowych mają tygodniowo 10 godzin wychowania fizycznego. W tym są zajęcia na basenie, zajęcia z gimnastyki, lekkoatletyki czy podnoszące ogólną sprawność. – Nasi uczniowie każdego dnia otrzymują w ramach szkolnych zajęć 1,5 godzinną dawkę ruchu. To ilość, która potrzebna jest każdemu młodemu człowiekowi do tego, by prawidłowo i zdrowo się rozwijał. Korzyści są nie do przecenienia. Nasi uczniowie nie tylko coraz lepiej grają w siatkówkę, ale też wzmacniają organizm, układ odpornościowy, bo przecież nie bez powodu mówi się, że „w zdrowym ciele jest zdrowy duch” – mówi Mariusz Łoziński.

Warto też wspomnieć, że uczniowie klas siatkarskich osiągają świetne wyniki nie tylko w sporcie. Nieźle radzą sobie też z nauką. – Rodzice mają czasem obawy, że poświęcenie tylu godzin na zajęcia wychowania fizycznego będzie miało złe konsekwencje dla nauki. Nic bardziej mylnego. Wyniki w nauce uczniów klas sportowych nie są gorsze od pozostałych, a często są znacznie lepsze. Dbamy o to, by nasi uczniowie uczyli się dobrej organizacji i potrafili odpowiednio zarządzać czasem – mówi Mariusz Łoziński.

Efekty sportowego szkolenia uczniowie mogą na bieżąco weryfikować. W trakcie szkolenia biorą udział w turniejach i rozgrywkach klubowych, gdzie mają okazję zmierzyć się z drużynami z całej Polski. Młode siatkarki nie leniuchują również w czasie letniej i zimowej przerwy od szkolnych zajęć. W czasie wakacji organizowane są obozy szkoleniowe. Latem młode siatkarki z Jaworzna trenowały i wypoczywały nad morzem, w Rewalu. Teraz planowany jest wyjazd do Muszyny. Zimą też sporo się dzieje. Zawodniczki ćwiczą pod okiem trenerów w obiektach Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Miejskie Centrum Kultury i Sportu prowadzi też zajęcia dla uczennic klas trzecich. To okazja, by rozwijać sportowe pasje, kształtować koordynację ruchową oraz nauczą się zasad fair play i wzajemnego szacunku, co w przyszłości może pomóc w rozwijaniu profesjonalnej kariery zawodniczej. Zajęcia odbywają się w soboty w hali sportowej przy ul. Inwalidów Wojennych 18. Często zdarza się, że dziewczynki, które uczestniczyły w sobotnich zajęciach, trafiają później do klas sportowych w SP 7 i SP 16.

Zainteresowani rodzice mogą się kontaktować z trenerem Mariuszem Łozińskim (698 657 360), który udzieli dodatkowych informacji. Więcej informacji w sprawie naboru do klas sportowych oraz dokumenty do pobrania zamieszczone są na stronach internetowych szkół (sp7jaworzno.edupage.org oraz sp16.jaworzno.edu.pl). Nabór ruszył 1 lutego br.. Wniosek wraz z załącznikami trzeba złożyć do 12 lutego. Próby sprawności fizycznej kandydatek do klas sportowych przeprowadzone zostaną 9 i 10 marca, a już 21 marca poznamy listę osób przyjętych. – Dla dziewcząt, które zostaną objęte szkoleniem w 4 klasie sportowej będzie to początek niezapomnianej przygody, nie tylko sportowej. Zależy nam na tym, by zgłaszały się do nas dziewczynki, które mają zapał, są wysportowane i chcą trenować – podkreśla trener.

Grażyna Dębała

Turniej Mikołajkowy to okazja, by sprawdzić siatkarskie umiejętności | fot. Andrzej Pokuta