Połowa grudnia to czas, kiedy świąteczna atmosfera jest już bardzo mocno odczuwalna. Na każdym rogu spotkać możemy spieszących gdzieś Mikołajów, ze sklepowych witryn wprost wylewają się adwentowe kalendarze, bombki, łańcuchy i inne choinkowe ozdoby, a w supermarketach tłumy klientów chcą zrobić zakupy tak duże, że nie sposób uniknąć stania w kolejce do kas.

Świąteczną atmosferę podgrzewają również imprezy tradycyjnie organizowane w tym okresie. W klubach prowadzonych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu podczas grudniowych zajęć powstają całe zastępy pastuszków, aniołków i góry choinkowych ozdób. Wszystko to ma sprawić, że nasze święta będą miały jeszcze piękniejszą oprawę. Sporo dzieje się też na Rynku. Za nami wizyta św. Mikołaja, a przed nami jeszcze Bożonarodzeniowy Jarmark, żywa szopka, degustacja świątecznych potraw, a następnie wspólne kolędowanie.

To jednak nie wszystko. W przedświąteczną atmosferę bardzo mocno wpisują się też wszystkie akcje charytatywne, które mają sprawić, że Boże Narodzenie będzie świętem szczególnym naprawdę w każdym jaworznickim domu.

W ostatni weekend żywność dla potrzebujących zbierali wolontariusze Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej. Do ich koszy trafiały podstawowe produkty: mąka, cukier, a czasem słodycze. Paczki zostaną sprezentowane między innymi podopiecznym Domu Pomocy Społecznej. Do jaworznickich rodzin już dostarczono niespodzianki, przygotowane w ramach akcji Szlachetna Paczka. Żywność i zimową odzież otrzymają bezdomni, którzy korzystają z pomocy jaworznickich noclegowni.

Każda z tych akcji mogła się udać tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy i pomocy jaworznian, którzy chcieli podzielić się z innymi. Ci, którzy pomagają regularnie, przekonują, że czerpią z tego nie mniej radości niż sami obdarowani. Warto sprawdzić, jak to działa, wspierając którąś z akcji. Tym bardziej, że świąteczna atmosfera przeminie wraz z nadejściem Nowego Roku i to od nas zależy, co po niej pozostanie.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: