W Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej „GEOsfera” spotkali się naukowcy i specjaliści od rekultywacji terenów poprzemysłowych z całej Polski. Podczas dwudniowej konferencji „Park przemysłowy – społeczne funkcje terenów poeksploatacyjnych”, która odbyła się w miniony czwartek i piątek, dyskutowano na temat znaczenia i przyszłości terenów poprzemysłowych. Goście mieli również okazję zwiedzić GEOsferę, a także park Gródek i centrum nurkowe, które są dowodem na to, że w rekultywację warto inwestować.

Gości branżowej konferencji w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej przywitał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Uchroniliśmy to miejsce przed próbą zasypania odpadami kopalnianymi. Posłuchaliśmy głosów przyrodników i geologów, i oddaliśmy ten teren przyrodzie – podkreśla Paweł Silbert.

Konferencja zorganizowana w naszym mieście miała stanowić platformę wymiany doświadczeń związanych z działaniami na rzecz zrównoważonego przywracania funkcji użytkowych terenom poeksploatacyjnym, uwzględniającego zarówno kompensację szkód w środowisku, jak i potencjał przyrodniczy. Podczas spotkania w GEOsferze wygłoszono referaty, w których wskazywano przykłady dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania przestrzeni poprzemysłowych, charakteryzujących się unikalnymi walorami przyrodniczymi oraz kulturowymi, które budują tożsamość górniczych regionów. – Górnictwo nierozerwalnie wiąże się z rozwojem miast, stanowiąc istotny czynnik wzrostu gospodarczego. Jednocześnie eksploatacji kopalin towarzyszą nieporównywalne z innymi dziedzinami przemysłu przekształcenia środowiska – mówi Agnieszka Chećko, dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera.

Podczas trwającego dwa dni branżowego spotkania specjaliści wymieniali się swoimi doświadczeniami i najnowszymi badaniami, pokazującymi, że warto rekultywować tereny poprzemysłowe, gdy mają duży potencjał.

– W obliczu narastającego deficytu przestrzeni, stare wyrobiska, w strukturze rozrastających się miast, mogą stanowić istotną rezerwę przestrzeni, gotowej na przyjęcie nowych, cennych dla lokalnej społeczności funkcji – podkreślała Agnieszka Chećko.

Do zadań zakończonych sukcesem zaliczono m.in. powstanie jaworznickiego ośrodka GEOsfera, gdzie zorganizowano branżową konferencję.

Przebieg spotkania śledzić można było na kanale GEOsfery na YouTube. Nagranie jest tam dostępne.

Organizatorami dwudniowej konferencji były: Urząd Miejski w Jaworznie, Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Wydział Nauk Przyrodniczych.

Natalia Czeleń

W GEOsferze dyskutowano o przydatności zrekultywowanych terenów poeksploatacyjnych
| fot. Andrzej Pokuta

Zobacz także: