W czwartek, 16 listopada, w Jaworznie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej, doraźnej Komisji ds. Klimatu oraz Komisji Rolnictwa i terenów Wiejskich Sejmiku Województwa Śląskiego. Na miejsce spotkania nasze miasto wybrano nieprzypadkowo. Podczas posiedzenia mowa była między innymi o wynikach badań, jakie prowadzone są w Jaworznie we współpracy z Uniwersytetem Śląskim i Miejskim Centrum Kultury i Sportu.

Chodzi o innowacyjny pomysł wytwarzania pelletu z roślinnej biomasy, czyli skoszonej trawy, liści, zrębki drewnianej. Taki materiał można później z powodzeniem wykorzystać jako ekologiczny opał. Goście mieli okazję, by zapoznać się z dotychczasowymi wynikami badań i obejrzeć instalację do wytwarzania pelletu, która testowana jest na Azotanii. – Jaworzno jest miastem o dużej powierzchni. Mieszkańcy mają spore ogrody. Pojawił się problem, jak zagospodarować tak zwane zielone odpady, czyli skoszoną trawę i opadłe liście – opowiadał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Problem był spory, bo kiedy skoszona trawa gnije, to do atmosfery emitowany jest szkodliwy metan. Pomysł, jak sobie z tym poradzić, powstał podczas jednego ze spotkań seminaryjnych na Uniwersytecie Śląskim. – Temat biopaliwa poruszyliśmy z panią profesor Iwoną Jelonek – wspomina Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Projekt badawczy realizowany jest w ścisłej współpracy pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego, Miejskiego Centrum Kultury i Sportu i władz naszego miasta. Stosowną umowę w tej sprawie podpisano w kwietniu 2022 roku. – Dzięki wsparciu środowiska naukowego i władz miasta stworzyliśmy eksperymentalną instalację, która pozwoli sprawdzić, czy jest możliwe, by odpad zielony pozyskiwany z terenów przez nas administrowanych, trafiał do instalacji na terenie MCKiS. W tej instalacji był przetwarzany, by jako pellet został wykorzystany do ogrzania budynków MCKiS – wyjaśnia Sebastian Kuś.

Takie innowacyjne rozwiązanie przynosiłoby wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala rozsądnie zagospodarować zielone odpady, nie dopuszczając do ich gnicia, a zatem zatroszczyć się o środowisko. Ważne są też koszty. – Rok 2022 był czasem ekstremalnych sytuacji na rynkach energii w całej Europie. Na początku ostatniego sezonu grzewczego doświadczyliśmy wzrostu cen energii w krajach bałtyckich. Po rosyjskim ataku na Ukrainę i późniejszych sankcjach na rosyjskie towary, od lata 2022 roku obserwujemy dalszy wzrost kosztów energii. Obecnie jest oczywiste, że rynek energii w Unii Europejskiej doświadcza największej w historii nierównowagi między podażą a popytem, a poprzednie, historycznie rekordowe ceny, wciąż rosną – podkreślała Iwona Jelonek.

Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem gości uczestniczących w wyjazdowym posiedzeniu: Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej, doraźnej Komisji ds. Klimatu oraz Komisji Rolnictwa i terenów Wiejskich Sejmiku Województwa Śląskiego. Radni mieli okazję, by zobaczyć instalację, mogli też dopytać o interesujące ich szczegóły. – Ten projekt ma wiele korzyści. Zagospodarowujemy odpady zielone, których w mieście mamy bardzo dużo, tworząc z nich ekologiczne paliwo, pozwalające ogrzewać zimą miejskie budynki. Projekt jest pilotażowy, realizowany na razie na niewielką skalę w MCKiS, ale jego wyniki są bardzo optymistyczne – podkreśla Paweł Silbert.

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli również radni Rady Miejskiej w Jaworznie. Obecni byli Dawid Domagalski, który w jaworznickiej Radzie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Gospodarki i Środowiska oraz Teresa Kondoszek i Ewa Zuber. – W ramach mojej współpracy z panią profesor Iwoną Jelonek, w październiku, dzieci z jednej z klas z SP 13 uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych w Instytucie Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim. Mam nadzieję, że wkrótce kolejni jaworzniccy uczniowie będą mogli skorzystać z tej ciekawej oferty edukacyjnej – podkreśla Dawid Domagalski.

Grażyna Dębała

Paweł Silbert opowiedział gościom o innowacyjnym projekcie, realizowanym przez miasto wspólnie z MCKiS oraz Uniwersytetem Śląskim | fot. Grażyna Dębała

Zobacz także: