Do końca roku na osiedlu Skałka powstanie 100 nowych mieszkań. To szansa dla wielu rodzin na dobry start. Budowę realizuje Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się już pod koniec roku.

Mieszkaniowa ofensywa o takiej skali możliwa jest dzięki dobrej współpracy władz miasta z Jaworznickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Nowe osiedla to odpowiedź na rosnące w tym zakresie potrzeby jaworznian. Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego od 2007 roku wybudowało w naszym mieście ponad 1000 mieszkań w systemie na wynajem i na własność.

– Gdy obejmowałem stanowisko prezesa, to najważniejszym zadaniem było złamanie stereotypu, że spółka miejska ma realizować swoje zadania w stopniu podstawowym. Przecież jesteśmy takim samym podmiotem w przestrzeni gospodarczej, jak każdy inny, zatem jeśli poważnie traktujemy stawiane przed nami wyzwania, to musimy być w tym najlepsi – opowiada Janusz Łach, prezes JTBS.

Początkowo JTBS budował standardowe, wielorodzinne, czynszowe budynki mieszkalne. Miały one uzupełniać linię zabudowy w istniejących już osiedlach. W 2011 roku spółka zmieniła swoją strategię. W efekcie na terenie naszego miasta powstały nowoczesne osiedla. Lokale w standardzie „pod klucz” od początku wzbudzały duże zainteresowanie jaworznian. Okazały się nie tylko atrakcyjne cenowo, ale dały też swoim lokatorom sporo prywatności.

Paweł Silbert

prezydent Jaworzna

Od lat pracujemy, by Jaworzno było postrzegane jako nowoczesne miasto, w którym dobrze się mieszka. Bardzo dobre położenie, bezpieczeństwo, rozwój w kierunku smart city, rozważnie zaprojektowana przestrzeń publiczna, zieleń, czy nowoczesna, tania i ekologiczna komunikacja przemawiają na korzyść Jaworzna, dlatego duże zainteresowanie naszym miastem nie dziwi, za to generuje spore potrzeby mieszkaniowe. Polityka mieszkaniowa konsekwentnie realizowana od lat w naszym mieście pozwala stopniowo zaspokajać i te potrzeby. Obecnie Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego realizuje budowę dwóch osiedli mieszkaniowych (Sfera Południe i Osiedle Skałka), gdzie jeszcze w tym roku oddanych zostanie ok. 160 mieszkań.

 

W 2013 roku JTBS rozpoczął budowę osiedla przy ul. św. Wojciecha. Stare blokowisko zastąpił zespół domów wielorodzinnych. Szczegółowo dopracowano też infrastrukturę osiedla. Pojawiły się parkingi i garaże, a z myślą o najmłodszych mieszkańcach wybudowano część rekreacyjną z oświetlonym boiskiem, placem zabaw i altanami.

Trzy lata później spółka podjęła się budowy kolejnego osiedla, położonego w sąsiedztwie Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera. W efekcie na osiedlu Sfera powstało 375 mieszkań.

W 2021 roku ruszyła budowa osiedla Sfera Południe. Zlokalizowane jest ono nieopodal osiedla Sfera. Powstało tu 240 mieszkań „na własność”.

Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podjęło się również modernizacji i przebudowy istniejących już obiektów. W 2014 r. oddano do użytku 25 mieszkań w budynku przy ul. Koszarowej 9 w Jaworznie, który przez lata popadał w ruinę.

Spółka zmodernizowała też Słoneczną, czyli pawilon handlowy z lat 70. XX w. Dobudowano tam ośmiopiętrową częścią mieszkalną. Powierzchnie sklepowe przekształcono na zamykany parking wewnętrzny z 49 miejscami postojowymi. W pozostałej części pawilonu otwarto sklep i pocztę oraz Klub Seniora. Kilka lat później swoją przystań znalazło tam Jaworznickie Laboratorium Biznesu. W pobliżu budynku powstał zamknięty plac zabaw, siłownia pod chmurką oraz strefa relaksacyjna.

Dziś jaworznicka spółka realizuje budowę nowego osiedla na Skałce. W tym malowniczym miejscu powstają domy wielorodzinne. Budynki, oraz okalająca je infrastruktura, są tak zaprojektowane, by zachować naturalny charakter tego miejsca. Teren wokół domów zdobić będą głazy, skały oraz nieformowana roślinność, charakterystyczna dla terenów skalistych. Wartość pierwszego etapu tej inwestycji wyniesie blisko 36 milionów złotych.

Kluczowym zadaniem TBS-ów w całej Polsce jest budowa mieszkań o stosunkowo niskiej wysokości czynszów, wykończonych pod klucz i przeznaczonych na najem długoterminowy. Najemcami takich lokali są zazwyczaj osoby, które mają zbyt wysokie dochody, by ubiegać się o lokal komunalny, a jednocześnie nie mają zdolności kredytowej lub nie chcą zaciągać kredytu na zakup własnego „M”. Osoba ubiegająca się o mieszkanie z JTBS nie może posiadać jednak żadnego innego lokalu na własność. Poza tym, by wziąć udział w takim programie, trzeba zmieścić się w określonej granicy dochodowej.

Natalia Czeleń

Jeszcze w tym roku na osiedlu Skałka powstanie sto nowych mieszkań | fot. Andrzej Pokuta

Zobacz także: