W piątek, 25 marca, odbędzie się druga edycja Byczyńskiej Drogi Krzyżowej. Trwają też zapisy na tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową, której inauguracja została zaplanowana na 8 kwietnia.

Pomysłodawcą byczyńskiego wydarzenia jest Jan Korlacki z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pierwsza edycja BDK odbyła się w 2019 roku i cieszyła się sporym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział aż 90 osób. Podobnie może być również tym razem. – Do udziału w drodze krzyżowej w Byczynie zgłosiło się już około 60 osób – powiedział nam we wtorek Jan Korlacki.

Piechurzy wyruszą w 17-kilometrową trasę tuż po mszy św. o godz. 17.30. Będą wędrować po Byczynie i wokół niej. Mogą iść w grupach lub indywidualnie. Zostaną zaopatrzeni w mapki z zaznaczonymi stacjami, odblaski na rękę i obrazki z rozważaniami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku trasa ma być nieco inna niż ta sprzed trzech lat i będzie wiodła m.in. obok kapliczki św. Antoniego. Po szczegóły można dzwonić do pana Jana. Jest dostępny pod numerem telefonu 502 567 412.

Byczyńska Droga Krzyżowa może być rozgrzewką przed zaplanowaną na 8 kwietnia Ekstremalną Drogą Krzyżową. To ogólnopolska inicjatywa, której hasło brzmi: „Życie samo się nie zrobi”. Śmiałkowie wyruszają w wielokilometrową wędrówkę nocą. W Jaworznie są do wyboru trzy trasy: biała, która liczy 30 km, a jej patronem jest św. Józef, złota, św. Brata Alberta, która ma 42 km, i czerwona, mająca aż 57 km. Patronuje jej bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Wszystkie szlaki mają swój początek i koniec przy kolegiacie w Centrum. – Zapraszamy do pokonania jednego ze szlaków EDK. To głęboko duchowe wydarzenie, które jest wspaniałą okazją do zbliżenia się do Boga, przeżywania w niecodzienny sposób kolejnych stacji drogi krzyżowej, przemyśleń nad swoim życiem – podkreśla Dawid Domagalski, który współorganizuje jaworznicką edycję EDK razem z Darią Frączak. – EDK zostanie zainaugurowana mszą św. w jaworznickiej kolegiacie. Następnie każdy piechur wyruszy w drogę na własną rękę. Będzie kierował się mapą lub specjalną aplikacją na smartfony. Myślę, że dla wielu uczestników główną intencją będzie modlitwa o pokój – dodaje.

Szlaki Ekstremalnej Drogi Krzyżowej są wytyczone w taki sposób, by chętni mogli z nich skorzystać tak samo, jak korzystają w przypadku innych szlaków turystycznych – w dowolnie wybranym przez siebie momencie, z tym że w ramach EDK pieszy wypełnia czas wędrówki modlitwą. – Co ciekawe, trasy EDK, prócz wymiaru duchowego, stanowią także propozycję do zwykłej turystyki pieszej lub rowerowej po najbardziej malowniczych rejonach Jaworzna i często są też w tym celu wykorzystywane, zwłaszcza przez miłośników MTB XC i coraz popularniejszych rowerów typu „gravel” – przyznaje pan Dawid.

Organizatorzy jaworznickiej EDK są właśnie na etapie sprawdzania tras w naszym mieście pod kątem ich oznaczeń, bezpieczeństwa, tego, czy są przechodnie. Na pewno piechurzy będą mieli do wyboru te krótsze, białą i złotą. Co do czerwonej, to się jeszcze okaże, gdyż na byczyńskim odcinku czerwonego szlaku odbywają się obecnie roboty drogowe – przebudowa Drogi Krajowej nr 79, co mocno utrudnia wędrówkę. Prawdopodobnie ta trasa zostanie w tym roku zamknięta dla piechurów.

Przypomnijmy. Biały, liczący 30 km szlak prowadzi od kolegiaty przez Rynek, ul. Pocztową, Grunwaldzką, Rogatkę, ul. Insurekcji Kościuszkowskiej, Kołłątaja, Równą Górkę, Jeziorki, Ciężkowice, park Gródek, Szczakową, Długoszyn, Niedzieliska, Geosferę, Obwodnicę Północną, ul. Sławkowską, ul. Obr. Poczty Gdańskiej i św. Barbary. Złoty wiedzie przez Podłęże, Jeleń, Byczynę, Wilkoszyn, Pieczyska, Szczakową, GEOsferę, a czerwony kieruje się do Jelenia, stamtąd do Byczyny, Jeziorek, Ciężkowic, Gródka, Pieczysk, Szczakowej, a następie do Długoszyna, Dąbrowy Narodowej, Osiedla Stałego i Podwala.

EDK można pokonywać w różnym czasie, nie tylko nocą i nie tylko w trakcie Wielkiego Postu.

Dokładne opisy tras i inne szczegóły można znaleźć na stronie edk.org.pl.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Uczestnicy EDK nocą pokonują nawet ponad 50 km
| fot. Archiwum prywatne

Zobacz także: