W Oddziale Pediatrii jaworznickiego Szpitala Wielospecjalistycznego prowadzona jest diagnostyka otyłości dzieci do 18. roku życia. Program „Miej odwagę, nie nadwagę” skierowany jest do pacjentów, zmagających się z nadwagą lub problemami żywieniowymi. Młodzi pacjenci objęci są opieką pediatrów oraz dietetyka klinicznego. Wymagane jest skierowanie od lekarza POZ.

– Ten program uruchomiliśmy po to, by pomóc dzieciom i ich rodzinom. Nasze społeczeństwo stale tyje. Także dzieciaki. Ta tendencja znacznie wzrosła zwłaszcza w okresie pandemii. Chcemy przekonać dzieciaki i młodzież, by zaczęły dbać o siebie – wyjaśnia dr n. med. Wiesław Więckowski, ordynator Oddziału Pediatrii w SP ZOZ Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie.

Program ruszył we wrześniu i cieszy się dużym zainteresowaniem. – Już prowadzimy zapisy pacjentów na luty. 90 procent tych dzieci to pacjenci między 10. a 16. rokiem życia. W przypadku młodzieży wiele zależy od niej samej. Do najmłodszych pacjentów znacznie trudniej dotrzeć, dlatego kluczową rolę odgrywają tu rodzice – podkreśla ordynator.

Pacjenci przyjmowani są na oddział na pobyt jednodniowy, podczas którego wykonywane są podstawowe badania krwi, hormonalne, alergologiczne, a także USG. Gdy u pacjenta wykryte zostanie nadciśnienie, co niestety często się zdarza u otyłych dzieci, badania są ponawiane i pobyt nieco się wydłuża. Takiemu pacjentowi zakłada się holtera i całodobowo bada pomiar ciśnienia tętniczego. Jeśli dziecko ma cukrzycę, co także się zdarza, badana jest krzywa cukrowa. W ramach usługi wykonywane są również konsultacja pediatryczna oraz konsultacja dietetyka klinicznego, który w sposób profesjonalny wskazuje błędy żywieniowe oraz udziela wskazówek, co do dalszego postępowania.

– Początkiem roku planujemy zaprosić do zespołu także psychologa – zdradza dr Więckowski.

Wsparcie medyków nie kończy się na jednej wizycie. Wykonuje się bowiem badania kontrolne. Dzieci i rodzice są też w stałym kontakcie internetowym z panią dietetyk.

Aby dziecko mogło wziąć udział w programie, wystarczy skierowanie do szpitala od lekarza POZ. Kontakt i zapisy pod nr. tel. 32 317 45 21 lub 32 317 45 28.

Natalia Czeleń

Dr n. med. Wiesław Więckowski przestrzega, by nie bagatelizować problemów żywieniowych u dzieci | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: