Jest szansa na ratunek dla budynku dworca kolejowego w Szczakowej. Nasze miasto prowadzi bowiem rozmowy z PKP Nieruchomości o nabyciu dworcowego budynku na rzecz gminy.

W tej sprawie odbyło się już spotkanie przedstawicieli kolejowej spółki z Pawłem Silbertem, prezydentem Jaworzna, i Tadeuszem Kaczmarkiem, przewodniczącym Rady Miejskiej. Miastu zależy bowiem na tym, by dworzec, który kiedyś był ważnym miejscem na kolejowej mapie Europy, znów zatętnił życiem. – Rozmowy z przedstawicielami PKP na temat przejęcia budynku dworcowego mogły nareszcie dojść do skutku, ponieważ po latach znany jest już właściciel budynku dworca. Wcześniej był z tym problem, ponieważ zaginęły Księgi Kolejowe terenu, na którym zlokalizowany jest m.in. dworzec kolejowy w Szczakowej – opowiada Tadeusz Kaczmarek.

Jaworzno od około 20 lat starało się uregulować sytuację prawną jaworznickiego dworca. W poszukiwaniu Ksiąg Kolejowych jaworznicki UM zwracał się w tej sprawie do wielu instytucji w Polsce i za granicą. Bezskutecznie. Miasto wnioskowało też do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Jaworznie o założenie nowej księgi wieczystej dla nieruchomości objętych Księgą Kolejową. Sąd jednak dwukrotnie oddalił te wnioski.

Sytuacja zmieniła się jednak w 2023 roku. – W 2019 roku PKP SA, przy udziale Skarbu Państwa, Prezydenta Miasta Jaworzna, Gminy Miasta Jaworzna i PKP PLK SA, wniosły do Wydziału I Cywilnego Sądu Rejonowego w Jaworznie o stwierdzenie zasiedzenia m.in. terenów, na których zlokalizowany jest dworzec kolejowy. Tak też się stało. Latem zeszłego roku sąd wydał postanowienie, w którym orzekł, że PKP jest właścicielem terenu – informuje Agnieszka Zemuła-Czarnik, naczelnik Wydziału Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Ustalenie właściciela pozwoliło na to, by PKP i miasto mogły zasiąść do rozmów o przyszłości dworca. Podczas spotkania w Katowicach prezydent Jaworzna Paweł Silbert przedstawił zarządowi PKP Nieruchomości argumenty, dotyczące korzyści, jakie przyniesie przejęcie budynku przez gminę. Opowiedział o efektach konsultacji społecznych z mieszkańcami Jaworzna w ramach projektu „Jaworzno w dyskusji”. W jego trakcie jaworznianie, eksperci i urzędnicy w ciągu kilku miesięcy wypracowywali wizję zagospodarowania dworca. W planach jest m.in. przeniesienie do dworcowego budynku szczakowskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej i otwarcie klubu seniora. Dworzec nadal pełniłby też funkcje, związane z obsługą pasażerką i kolejową. Plany zakładają też zagospodarowanie terenu przed dworcem i stworzenie centrum przesiadkowego, z poczekalnią, restauracją, toaletami.

Podczas spotkania przedstawiciele Jaworzna zaprezentowali też zarządowi PKP Nieruchomości koncepcję stworzoną przez architekta Tomasza Göttla, która jest pokłosiem prac zespołu konsultacyjnego.

PKP Nieruchomości otrzymało w tej sprawie wszelkie dokumenty. Na ich postawie udzieli miastu odpowiedzi na wysuniętą przez gminę propozycję.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Koncepcja zagospodarowania dworca jest pokłosiem prac zespołu konsultacyjnego w ramach projektu “Jaworzno w dyskusji”
| fot. Materiały UM Jaworzno

Zobacz także: