Już można zapisywać się do udziału w jubileuszowej edycji Regat Kajakowych w Jaworznie. Miłośnicy wiosłowania będą się ścigać już po raz 10., a miejscem ich zmagań będzie zalew Sosina. Regaty odbędą się w sobotę, 17 września. W programie znalazły się też zawody rekreacyjne dla rodzin.

Organizatorem imprezy jest Miejskie Centrum Kultury i Sportu, a współorganizatorem Urząd Miejski w Jaworznie. – Zgłoszeń należy dokonywać elektronicznie do 15 września na stronie www.mckis.jaworzno.pl lub do wyczerpania limitu kajaków, zabezpieczonych przez organizatora. Będzie to 25 kajaków dwuosobowych i 15 jednoosobowych. Decyduje kolejność zapisów internetowych, dlatego prosimy nie zwlekać ze zgłoszeniem do imprezy. Nie ma możliwości startu na kajakach własnych – informuje Grzegorz Gębski z działu sportu MCKiS. – Nie będzie pobierana opłata startowa. Udział w regatach jest bezpłatny – podkreśla.

Kajakarze będą się zmagać w kilku kategoriach: jedynek kobiet (K1 kobiety), jedynek mężczyzn (K1 mężczyźni), dwójek kobiet (K2 kobieta/kobieta), dwójek mężczyzn (K2 mężczyzna/mężczyzna) i mikstów (K2 kobieta/mężczyzna). Start wyścigu będzie wspólny dla wszystkich kategorii i został zaplanowany na godz. 11. Trasa po zalewie ma liczyć 6 km i będzie się składać z dwóch okrążeń. Zawodnicy będą musieli więc dwukrotnie opłynąć wyspę i dotrzeć do mety, znajdującej się w tym samym miejscu, co start.

Biuro zawodów będzie czynne w godz. 9-10.30 i zostanie zlokalizowane w pobliżu wypożyczalni sprzętu pływackiego MCKiS. – Dodatkowo, sportowa rywalizacja w ramach regat połączona będzie z rekreacyjną formą kajakowych zmagań dla rodzin. W rekreacyjnym stracie będą mogly wziąć udział dwuosobowe załogi, składające się z rodzica oraz dziecka do 15 roku życia – wyjaśnia organizator. – Zawodnicy będą mieli do pokonania dystans ok. 200 m w linii prostej. Zgłoszeń do rekreacyjnych regat dokonać będzie można tylko w dniu imprezy, 17 września, w biurze zawodów – dodaje.

Rodzinne zmagania odbędą się około godz. 12.30. Po ich zakończeniu zwycięzcy obu wyścigów otrzymają nagrody.

Jak co roku regaty odbędą się pod honorowym patronatem Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna. W zeszłorocznej edycji wzięło udział prawie 50 osób z całego regionu. Były to pierwsze zawody na Sosinie po przerwie związanej z modernizacją ośrodka. W jej trakcie regaty odbywały się na Białej Przemszy.

Więcej informacji na temat imprezy można uzyskać, pisząc na adresy mejlowe: grzegorz.gebski@mckis.jaworzno.pl i pawel.wrobel@mckis.jaworzno.pl.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Regaty wróciły na Sosinę rok temu, po przerwie związanej z modernizacją ośrodka
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska