Jaworznianie zostawiają tam przeczytane przez siebie książki, a biorą takie, których jeszcze nie znają. Wybór mają duży.

Mogą zdecydować się na powieści obyczajowe, kryminalne, biografie, romanse, a dla dzieci znajdzie się niejedna bajka. Plenerowa biblioteczka przy byczyńskim byku cieszy się dużym zainteresowaniem. Miejsce to funkcjonuje od czerwca tego roku. – Biblioteczka działa w myśl zasady: weź książkę, oddaj książę. Jest to więc miejsce, które służy ich wymianie i promocji czytelnictwa, a także integracji naszej lokalnej społeczności. Biblioteczka została bowiem zainstalowana przy byczyńskim rynku, czyli w samym centrum dzielnicy – podkreśla Anna Lichota, która zainicjowała powstanie książkowego punktu wraz z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Byczynie. – Uważam, że książkami warto się dzielić. Czytając, wzbogacamy siebie – dodaje.

Z zasobów biblioteczki pod chmurką może skorzystać każdy. Pora i dzień tygodnia nie mają znaczenia. – Biblioteczka jest dostępna przez całą dobę. Każdy, kto chce, może tu po prostu przyjść i zabrać książkę, która mu odpowiada. I wcale nie musi jej zwracać. Nie musi też przynosić w zamian innej lektury – wyjaśnia Agnieszka Mazgaj z byczyńskiej filii jaworznickiej książnicy. – Ale bardzo prosimy, jeżeli ktoś ma książki, z którymi się zapoznał i chce podzielić się nimi z innymi, o zasilenie biblioteczki plenerowej – zachęca.

Również pani Agnieszka uzupełnia książkowy regał pod chmurką zasobami z darów czytelniczych, które mieszkańcy przynoszą bezpośrednio do siedziby byczyńskiej filii MBP.
Jak podkreślają obie panie, mieszkańcy Byczyny chętnie korzystają z biblioteczki. Szczególnie że na regałach pod chmurką często widać nowe książki. – To wspaniała inicjatywa i już skorzystałam z możliwości oddania tu książek córki – przyznaje pani Mariola z Byczyny. – Bardzo lubię czytać. Teraz zgłębiam licealne lektury. Wróciłam do nich, gdy wyszłam za mąż – dodaje.

Plenerową biblioteczkę zbudowali i zainstalowali pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie. – Szczególne ukłony kierujemy w stronę pani dyrektor Magdaleny Kempny, która pilotowała powstanie tego obiektu, i do pracowników, którzy go wykonali – dziękuje radna Lichota.

 Anna Zielonka-Hałczyńska

Agnieszka Mazgaj i Anna Lichota prezentują zasoby biblioteczki plenerowej | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska