8 lub 9 kilometrów mieli do wyboru uczestnicy sobotniego Rajdu Nordic Walking Doliną Żabnika w Ciężkowicach. Impreza zorganizowana przez stowarzyszenie „Mieszkańcy dla Ciężkowic”, we współpracy z Urzędem Miejskim w Jaworznie, Miejskim Centrum Kultury i Sportu, Ochotniczą Strażą Pożarną w Ciężkowicach i NSZZ Solidarność TAURON Wydobycie Sobieski, odbyła się przed południem 12 czerwca.

Na starcie przy ul. Zdrojowej stanęło 157 osób. Wśród maszerujących byli zarówno mieszkańcy Jaworzna, jak i okolicznych miast. Honorowy patronat nad imprezą objęli Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, i wicemarszałek woj. śląskiego Dariusz Starzycki. – Cieszymy się, że znów udało się zorganizować rajd. Uczestnicy dopisali, podobnie jak pogoda – podkreśla Mirosław Pieczara, jaworznicki radny i szef stowarzyszenia „Mieszkańcy dla Ciężkowic”. – W tym roku maszerujący mogli wybierać między dwoma dystansami. Ci, którzy nie czuli się na siłach przejść 9 km, mogli skrócić spacer o kilometr – dodaje.

Zanim miłośnicy spacerów z kijami wyruszyli w drogę, najpierw wzięli udział w rozgrzewce, którą poprowadziła Kinga Jończyk, instruktorka nordic walkingu z klubu MCKiS Niko. Były skłony, wymachy, przysiady, czyli wszystko, co potrzebne, by rozgrzać mięśnie.

W ciężkowickim rajdzie biorę udział już szósty raz. Cieszę się, że znów można się spotykać w większym gronie. Brakowało mi tego wspólnego maszerowania – przyznaje Renata Uroda.

W tym roku na rajd namówiła też swoją koleżankę. Krystyna Pająk wybrała się z kijami po raz pierwszy. Ale ze sportem jest też za pan brat w innej dyscyplinie. – Z Renatą regularnie chodzimy na basen – stwierdza. Nordic walking też jej się spodobał.

Ciężkowicki rajd miał rekreacyjny charakter. Rajdowcy dostali na mecie pamiątkowe medale, które wręczali im Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego i radni: Mirosław Pieczara i Teresa Kondoszek. Były też nagrody dla najstarszych (dla Adama Byrczka i Marii Białas) i najmłodszych zawodników (dla Tymoteusza Betka i Olgi Musiorskiej) oraz konkurs wiedzy o nordic walkingu.

W niedzielę, 8 sierpnia, odbędzie się w GEOsferze kolejny marsz z kijami. Będzie to dziewiąty miejski Rajd Nordic Walking. Zaplanowano dwie trasy – o długości 9 i 6 km. Zapisy jeszcze się nie rozpoczęły. Również nad tą imprezą patronat objęli Paweł Silbert i Dariusz Starzycki.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Miłośnicy spacerów z kijami wystartowali z ulicy Zdrojowej | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska