Jaworznicki Jarmark Bożonarodzeniowy i Świąteczna MegaMoc przyciągnęły na Rynek tłum mieszkańców. Moc atrakcji czekała na nich w sobotę, 10 grudnia. Były występy artystyczne, kramy z rękodziełem, przetworami i poczęstunek. Świąteczny nastrój tworzyły też świetlne instalacje i iluminacje. Można było porozmawiać ze Świętym Mikołajem czy przejechać się świątecznym pociągiem, prowadzonym przez elfa.

Organizatorzy sobotniej zabawy, czyli Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz Tauron Wytwarzanie, zadbali, by każdy, niezależnie od wieku, mógł znów poczuć dziecięcą radość z powodu nadchodzących świąt. – Jaworznicki Jarmark Bożonarodzeniowy oraz MegaMoc to wyjątkowe wydarzenia w naszym mieście. Na Rynku z tej okazji czekało wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Były występy artystyczne i konkursy. Na kramach jaworznickie szkoły czy stowarzyszenia oferowały różne drobiazgi, które z pewnością przydadzą się na prezenty pod choinkę. Najmłodsi mieszkańcy mogli spotkać św. Mikołaja, skorzystać z uwielbianej karuzeli weneckiej i przejechać się po mieście kolejką. Rynek kusił też smakami i zapachami – opowiada Monika Komańska, pełnomocnik ds. organizacyjnych i kierownik działu promocji MCKiS.

Jednym z punktów sobotniego jarmarku były występy lokalnych zespołów śpiewaczych. Przed publicznością zaprezentowały się Ciężkowianki, Dąbrowianki, Byczynianki, Jaworznianki, Jelenianki, Jeziorczanki i Dobrzanki. Każdy z zespołów zapraszał też na degustację przygotowanych przez siebie potraw, charakterystycznych dla świąt Bożego Narodzenia. Panie częstowały mieszkańców kapustą z grochem, pierogami, barszczem z pasztecikami i ciastami.

Swój program artystyczny przygotowały także jaworznickie przedszkolaki i uczniowie. Wystąpiły solistki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Centrum, podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury na Osiedlu Stałym oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14.

Na Rynku pojawiło się kilkadziesiąt kramów, na których wystawcy oferowali swoje wypieki czy oryginalne rękodzieło. Swój kram z ozdobami świątecznymi i innymi drobiazgami mieli jaworzniccy harcerze, strażacy, Młodzieżowa Rada Miasta, Miejskie Koło Pszczelarzy, Młodzieżowy Dom Kultury, Ognisko Wychowawcze, Środowiskowy Dom Samopomocy, Świetlica „Pod Kolegiatą”. Rękodzieło prezentował także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy czy Warsztat Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Jaworznie. Wśród wystawców pojawili się również uczniowie i nauczyciele z kilku jaworznickich szkół.

Przy stoisku Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która współfinansowała imprezę, najmłodsi uczestnicy Jaworznickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego mogli wziąć udział w ciekawych warsztatach. Radą służyła też psycholog dziecięca.

Na uczestników imprezy czekało wiele niespodzianek. Jedną z nich był konkurs, w którym udział wziąć mógł każdy, a do wygrania były drzewka bożonarodzeniowe.

Wśród uczestników Jaworznickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego byli m.in. Dariusz Starzycki, pełnomocnik PiS w Jaworznie, Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej, i Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent Jaworzna. – Nasz jarmark to tradycyjnie woń świątecznych potraw i atmosfera pełna serdeczności oraz wspólne rodzinne spotkanie – podkreśla Łukasz Kolarczyk.

Na Rynku odbyła się też czwarta edycja Mega Mocy Tauronu. Najmłodsi uczestnicy imprezy mogli skorzystać z karuzeli weneckiej. Pojawił się też św. Mikołaj, który rozdawał drobne upominki. Jak co roku, furorę zrobił prowadzony przez elfa świąteczny pociąg. Kolejka chętnych ustawiała się także do zdjęcia z wesołym Tauronkiem, maskotką Tauronu. – Na świąteczny Jarmark i MegaMoc przyszłam z wnukami. Pierwszy raz uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu i jesteśmy zachwyceni – mówi jaworznianka Renata Malczyk.

Na Rynku zagrała także orkiestra górnicza TAURON Wydobycie. Uczniowie jaworznickich szkół wzięli udział w konkursie muzycznym. Koncertowała też Basia Janyga. Był czas na wspólne kolędowanie, a na budynku jaworznickiego muzeum podziwiać można było świąteczne iluminacje.

Podczas świątecznych wydarzeń świetnie bawiła się m.in. Wioleta Kocoł z dziećmi – Kacperkiem i Oktawianem. – Bardzo podobały nam się wszystkie atrakcje. Największe wrażenie na dzieciach zrobiły świetlne instalacje i karuzela wenecka – wspomina Wioleta Kocoł.

Natalia Czeleń

Iluminacje na budynku Muzeum Miasta Jaworzna | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: