Mieszkańcy Betlejem zapraszają do wspólnego świętowania Światowego Dnia Ubogich, który przypada 13 listopada. Obchody rozpoczną się już 10 listopada. W programie m.in. rekolekcje, spotkanie z ikonopisem, pokazy rzemiosła, warsztaty ikonograficzne, kuchnia polowa i kawiarenka oraz odsłonięcie mozaiki pokoju na ścianie domu poświęconego uchodźcom z Ukrainy.

– W tym roku Światowy Dzień Ubogich będziemy obchodzić pod hasłem „Chrystus dla nas stał się ubogim”. W naszej wspólnocie Dzień Ubogich potrwa… 4 dni – podkreśla ks. Mirosław Tosza, prezes stowarzyszenia Betlejem.

Już dzisiaj (czyli w czwartek, 10 listopada) o godz. 18 w oratorium domu wspólnoty przy ul. Długiej 16 rozpoczną się rekolekcje pt. „Noemi i Rut – historia pewnej przyjaźni”.
– Zachęcamy do udziału w tych rekolekcjach, tak wyjątkowych, jak wyjątkowa jest biblijna historia tych dwóch kobiet. Wyjątkowa i… aktualna. Rekolekcje będą dwujęzyczne, polsko-ukraińskie. Zaproście osoby z Ukrainy, z którymi macie kontakt – zachęca kapłan.

Nazajutrz, 11 listopada, o godz. 11 odbędzie się, również w oratorium, msza święta, a po niej, o godz. 12.30, w Domu Rut i Noemi (przy ul. Dąbrowskiej 80) – spotkanie z ikonopisem Hubertem Kampą. Artysta od 2014 roku maluje ikony na skrzyniach po amunicji, a dochód z ich sprzedaży przeznacza na zakup niezbędnych rzeczy i sprzętów dla mieszkańców Ukrainy, zarówno cywilów, jak i żołnierzy. Po spotkaniu będzie można kupić ikony Huberta Kampy, a o godz. 15, w domu Betlejem przy ul. Długiej 16, wziąć udział w warsztatach ikonograficznych.

W sobotę, 12 listopada, betlejemczycy przygotują dla przyjaciół wspólnoty całą gamę propozycji. W godz. 10-15 w domu i ogrodzie Betlejem odbędzie się wydarzenie, zatytułowane, „Dzień Rzemiosła i Świętowanie”. Pojawią się stargany z rękodziełem i zdrową żywnością, kuchnia polowa i kawiarenka. Będą pokazy rękodzieła i warsztaty dla dzieci.

O godz. 15 betlejemczycy zaproszą z kolei do Domu Rut i Noemi, który zostanie poświęcony przez bpa Grzegorza Kaszaka. To w tym budynku, przy ul. Dąbrowskiej 80, wspólnota przygotowała mieszkania dla rodzin z Ukrainy, w których już od kilku miesięcy mieszka kilkanaście osób. Razem z domem, ordynariusz diecezji sosnowieckiej poświęci też mozaikę stworzoną przez mieszkańców Betlejem i uchodźców. Mozaika ta nawiązuje do pokoju na świecie.

Następnie zebrani zostaną zaproszeni do skosztowania kuchni ukraińskiej i japońskiej. Zagra też Kapela Fedaków.

– Nasze świętowanie zakończymy w niedzielę, 13 listopada, uroczystą mszą świętą i rozesłaniem. Wtedy też zjemy wspólnie z ubogimi niedzielny posiłek. Jeśli ktoś chciałby dołączyć do organizacji niedzielnej części święta, może przynieść ze sobą coś do jedzenia, np. sałatkę, ciasto, mięso. Chętnie też przy tej okazji przyjmiemy środki czystości – przyznaje ks. Mirek.
Betlejemczycy zapraszają też na kolejne wydarzenia. W czwartek, 17 listopada, o godz. 18 w Młodzieżowym Domu Kultury na Osiedlu Stałym odbędzie się spektakl teatralny. Widzowie zobaczą „Zemstę” Aleksandra Fredry. Z kolei w piątek, 18 listopada, również w MDK-u, wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Wstęp wolny, ale obowiązują wejściówki. By je zdobyć, trzeba je sobie najpierw zarezerwować. Zapisy na występ „Śląska” odbywają się na dwa sposoby – bezpośrednio w domu Betlejem lub drogą elektroniczną (szczegóły na Fb wspólnoty). Rezerwacja miejsc na spektakl teatralny odbywa się natomiast od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16 pod numerem telefonu 506 307 862 lub mejlowo pod adresem dom@betlejem.org (w wiadomości tekstowej należy podać swój numer telefonu).

W ramach wydarzeń betlejemczycy przeprowadzą kwestę na rzecz stowarzyszenia Betlejem.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Prace przy tworzeniu mozaiki pokoju na ścianie domu Rut i Noemi | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: