Wypoczynek nad Sosiną to doskonały plan na nadchodzące upalne dni. Tym bardziej, że ostatnie badania próbek pobranych z jaworznickiego kąpieliska dowodzą, że woda w Sosinie jest czysta i doskonale nadaje się do pływania i wodnych szaleństw.

Czysta woda, piaszczyste plaże, wielofunkcyjne boisko do siatkówki i koszykówki, boisko do siatkówki plażowej i gry w bule oraz siłownia pod chmurką i plac zabaw to tylko niektóre atrakcje tego miejsca. Wypoczywając nad wodą, warto jednak zachować rozsądek.

Do wody należy wchodzić na obszarze strzeżonego kąpieliska, nigdy poza nim. Absolutnie nie wolno się kąpać, jeśli wcześniej piło się alkohol – ostrzega Jarosław Broczkowski, prezes miejskiego WOPR w Chrzanowie.

Wiemy już, że 33-latek z Trzebini, który pod koniec czerwca utopił się w Sosinie, był pod wpływem alkoholu. Mężczyzna miał w organizmie 2 promile.

Brak odpowiedzialności i wandalizm to najgorsze zmory wypoczywających nad Sosiną. Po słonecznych i ciepłych dniach zniszczeń jest naprawdę sporo. Powyrywane słupki parkingowe i znaki drogowe, bohomazy na wieży ratowników, śmieci porzucane na plaży czy nagminnie kradzione rośliny to smutny bilans licznych odwiedzin na terenie OWR Sosina. – Odnowiona Sosina prezentuje się świetnie, ale, aby jak najdłużej się nią cieszyć, to o to miejsce trzeba dbać. Warto reagować, gdy jesteśmy świadkami aktów wandalizmu czy kradzieży. Reagujmy – zachęca Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, które administruje tym terenem.

Grażyna Dębała

Upalne dni najlepiej spędzić nad wodą | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska