Ponad 300 osób wzięło udział w charytatywnej akcji “Świeć dla Świetlikowa”, którą w piątek, 12 października zorganizował Klub MCKiS Niko w Byczynie.

Były atrakcje dla całych rodzin: quizy, konkursy i zabawy dla dzieci i ich rodziców, miasteczko rowerowe czy konkurs na hasło promujące bezpieczeństwo na drogach. Punkt kulminacyjny stanowiła Parada Światła, która przeszła sprzed siedziby Klubu Niko na boisko Szkoły Podstawowej nr 20. Tam uczestnicy, wyposażeni w różne świecące i odblaskowe przedmioty, ustawili się w kształt wielkiego świetlika. Najważniejsza jednak tego dnia była zbiórka środków, które zostały przekazane na rzecz Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.

Fundacja opiekuje się nieuleczalnie chorymi dzieciakami z terenu całego województwa. Mamy oddział domowy, nasi wolontariusze, lekarze i opiekunowie medyczni jeżdżą do domów i pomagają dzieciom i ich rodzinom. Oprócz tego w Tychach funkcjonuje oddział dzienny, do którego nasz kierowca przywozi dzieci codziennie na kilka godzin. Tam znajdują się one pod opieką specjalistów. Teraz natomiast staramy się wybudować oddział całodobowy. Pomału zbieramy cegiełki i takie akcje nam w tym bardzo pomagają – wyjaśnia Paweł Bilangowski, wolontariusz w Fundacji Świetlikowo, który razem z koleżanką z fundacji, Wiktorią Skrzypczyk, wziął udział w piątkowej imprezie.

Przedstawiciele Świetlikowa podkreślają, że dla nich bardzo ważne są wszelkie akcje informujące o działalności fundacji. Dzięki temu znajdują się ludzie, którzy w różny sposób chcą pomagać. Czasami ofiarują materiały budowlane, innym razem wpłacają pieniądze. Bardzo ważne, jak zaznaczają wolontariusze, jest też przekazywanie 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Akcje organizowane dla naszej fundacji są dość częste, ale atmosfera, która panuje podczas imprezy “Świeć dla Świetlikowa”, jest wyjątkowa – zapewnia Paweł Bilangowski.

Faktycznie jaworznicka inicjatywa jest jedyną w swoim rodzaju. Pierwszy raz Klub Niko pomagał śląskiej fundacji podczas wakacyjnego rajdu charytatywnego.

To była propozycja ludzi, uczestników rajdu, którzy postanowili zrobić coś specjalnie dla Świetlikowa. Podłapałam temat, pojawił się pomysł Parady Światła i tego wielkiego świetlika na boisku. Jak się okazało, nigdy jeszcze takiej inicjatywy nie było – mówi Kinga Jończyk z Klubu Niko.

Każdy, kto chciałby pomóc fundacji, może przekazać na jej rzecz środki lub 1 procent swojego podatku, wpisując w deklaracji numer KRS 0000324984.

Tekst: DL

Zobacz także: