Niezwykle udany był tegoroczny koncert charytatywny na rzecz jaworznickiego Stowarzyszenia Hospicjum Homo- Homini im. św. Brata Alberta “Wiem, że jesteś tam”.

Przed publicznością zgromadzoną w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków z pięknym, refleksyjnym repertuarem zaprezentowała się Anna Wyszkoni w towarzystwie świetnych muzyków, m.in. Marka Raduli, uważanego za jednego z najlepszych gitarzystów w kraju. Jak co roku koncert oprócz zbiórki na rzecz dalszego rozwoju hospicjum miał też cel informacyjny.
Nieprzypadkowo został zorganizowany 13 października, w Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów.

Tradycyjnie przed koncertem na scenie pojawiła się Maria Bryła, prezes Stowarzyszenia Homo-Homini, która wprowadziła publiczność w tematykę opieki paliatywnej.

Inspiracją tegorocznego wykładu był tytuł koncertu “Wiem, że jesteś tam”. Dla ludzi wierzących ogromnym wsparciem jest wiara, która daje im siły. Drugim istotnym elementem jest obecność człowieka, który wspiera – wyjaśniała Maria Bryła.  Choroba napawa lękiem i przerażeniem nie tylko chorego, ale także jego rodzinę, krewnych i przyjaciół. Poczucie frustracji i bezsilności leży u podstaw większości problemów w relacjach z chorym człowiekiem. Ze strachu, że nie będą umieli się znaleźć, ludzie unikają kontaktu z chorymi. A tytuł koncertu mówi o tym, że ktoś jest tam i czeka. Bo każdemu potrzebny jest kontakt z drugim człowiekiem, i w zdrowiu, i w chorobie – zaznaczyła.

Przesłanie koncertu było jasne i Anna Wyszkoni, nie kryjąc wzruszenia, wspominała o tym w trakcie swojego koncertu.

To dzień, który na pewno skłania nas do refleksji. Po pierwsze przypomina nam o tym, że są ludzie, którzy nas potrzebują, a po drugie o tym, jak ulotne jest życie – mówiła ze sceny artystka. – Dziękujemy za zaproszenie. Było nam niezwykle przyjemnie być tu z państwem dlatego, że spędziliśmy wspaniały wieczór i po prostu mogliśmy pomóc – dodała na zakończenie koncertu.

A już we wtorek, 23 października, jaworznickie hospicjum otworzy pierwsze w Byczynie Pole Nadziei.

Tekst: DL

Zobacz także: