W Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego we wtorek, 19 marca, mieszkańcy Szczakowej świętowali stulecie siedziby tamtejszego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Inicjatorem budowy gmachu był Zdzisław Krudzielski, dyrektor szczakowskiej cementowni i prezes Sokoła w Szczakowej. Jubileuszowe spotkanie zorganizowały Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna, Miejskie Centrum Kultury i Sportu i Muzeum Miasta Jaworzna. – Niezwykle cieszymy się, że nasze zaproszenie przyjęli szczególni goście, wnukowie pana Zdzisława Krudzielskiego, pani Barbara Kaczor, pan Dariusz Kaczor, pan Wit Górski i pan Piotr Górski z rodzinami – podkreślił Tadeusz Kaczmarek, prezes TPMJ, który był inicjatorem jubileuszowych obchodów i który przed laty zabiegał o nazwanie szczakowskiego domu kultury imieniem Zdzisława Krudzielskiego.

Podziękował mu za to, w imieniu swoim i innych potomków inżyniera, Wit Górski.

– Jesteśmy wdzięczni za wskrzeszenie pamięci o dziadku, za to, że w Jaworznie, tu w Szczakowej, jest ona ciągle żywa. To jest wspaniałe – podkreślił.

Wśród gości znaleźli się również przedstawiciele władz miejskich, w tym Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. Byli też muzealnicy, historycy, pracownicy MCKiS oraz mieszkańcy Szczakowej.
– Myślę, że gdyby nie postać inżyniera Krudzielskiego, to wiele rzeczy w naszym mieście by się nie wydarzyło. Nie powstałoby wiele fantastycznych przykładów na to, jaką siłę ma ludzki umysł, jaką kreatywnością i otwartością na rzeczywistość i na zmiany może wykazać się człowiek – stwierdził prezydent Paweł Silbert.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” powstało w Czechach w 1862 r. W Jaworznie działało od ok. 1892 r., w Jeleniu od 1895 r., a w Szczakowej od 1910 r. Szczakowski odłam Towarzystwa zbierał środki na budowę swojej siedziby. Ale po wybuchu I wojny światowej przekazał je na uzbrojenie legionistów.

W 1924 r. nowym prezesem „Sokoła” w Szczakowej został Zdzisław Krudzielski. Przekazał on środki na budowę sokolni z funduszu cementowni. Kręgielnia, która była tą siedzibą, powstała w 4 miesiące. 4 lata później zakończyła się budowa drugiego, większego gmachu. Dziś jest tam Dom Kultury. Natomiast kręgielnia jest dzisiaj siedzibą TPMJ.

Podczas jubileuszowego spotkania wnukowie inżyniera podzielili się wspomnieniami o dziadku i przekazali pamiątki po nim. Trafią one do zbiorów Muzeum Miasta Jaworzna.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Uczestnicy jubileuszowego spotkania na tle portretu Zdzisława Krudzielskiego | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: