Na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego Sosina praca wre. Trwa oczyszczanie dna zbiornika wodnego z mułu. Sporo dzieje się też na lądzie. Powstają toalety i przebieralnie, trasy dla pieszych i rowerzystów, porządkowana jest zieleń. Cały obiekt jest wielkim placem budowy. Ze względów bezpieczeństwa na terenie ośrodka obowiązuje zakaz wstępu. W tym sezonie nie można też kąpać się w Sosinie. Niestety, mimo tabliczek informujących o zakazach, nie brakuje osób, które właśnie tam szukają ochłody. W trosce o bezpieczeństwo, przestrzegania tych zakazów strzec będą specjalne patrole Policji i Straży Miejskiej.

Sosina to jedyny taki obiekt w naszym mieście i rozumiem, że jaworznianie szukają tam wypoczynku. Jednak w tym roku, w związku z prowadzonymi tam inwestycjami, jest to po prostu niebezpieczne. Specjalne patrole pojawiły się na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego wraz z rozpoczęciem wakacji – informuje Artur Zalewski z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Policjanci chcą przede wszystkim pouczać i informować o zakazie wstępu i kąpieli. Jeśli jednak zakazy nadal będą ignorowane, to posypią się mandaty. Za kąpiel można będzie zapłacić nawet 250 zł. W skrajnych przypadkach wnioski o ukaranie będą kierowane do sądu.

Na terenie ośrodka pojawiać się będą również strażnicy miejscy.

W sezonie zawsze pracowaliśmy na terenie ośrodka w ramach posterunku wodnego. W tym roku posterunek nie zostanie uruchomiony, ale w razie potrzeby też będziemy się tam pojawiać – mówi Artur Zięba, komendant Straży Miejskiej w Jaworznie.

Zamknięcie obiektu było konieczne. Zakres prac jest tak duży, że inwestycji nie można zrealizować w taki sposób, by udostępnić Sosinę jaworznianom w sezonie letnim. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bo po zakończeniu prac to miejsce stanie się ośrodkiem nowoczesnym i wygodnym, a zalew będzie miał czystą wodę. W ramach projektu na terenie ośrodka powstaje m.in. kanalizacja sanitarna i przepompownia wody, która będzie odprowadzać wodę z Sosiny do potoku Kozi Bród. Odmulone zostanie dno zbiornika, a wędkarze zyskają pływające pomosty. Na terenie ośrodka powstaną też strefy sportu i rekreacji, a zieleń zostanie uporządkowana.

dariusz-chrapekDariusz Chrapek
zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Kultury i Sportu ds. sportu

Wprowadzenie zakazu wstępu na teren obiektu i zakazu kąpieli było po prostu konieczne ze względów bezpieczeństwa. To nasz priorytet. Zakres prac realizowanych na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego Sosina jest ogromny. Jednocześnie trwają prace na lądzie i wodzie. Dzieje się tam naprawdę bardzo dużo. Pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą, ale w tym sezonie musimy jednak wybierać inne atrakcje.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: