Już od jutra, 15 lutego, Ministerstwo Finansów wprowadza nowe rozwiązanie, znacznie ułatwiające składanie rocznych zeznań podatkowych. Na stronie www.podatki.gov.pl, w zakładce Twój e-PIT
od piątku przygotowane będą gotowe, wypełnione deklaracje PIT-37 oraz PIT-38 dla każdego z podatników, których zeznania wypełniane będą wyłącznie na podstawie informacji od płatnika!

Jak to będzie działać?

Po wejściu na stronę, w zakładce Twój e-PIT trzeba się będzie zalogować, czyli uwierzytelnić, poprzez podanie numeru PESEL lub NIP, kwoty przychodu za rok 2017 oraz jednego z przychodów za rok 2018. Po przejściu tego kroku na podatnika czekać będzie gotowe, wypełnione zeznanie, przygotowane w oparciu o dokumenty, które pracodawcy wysyłali do nas do końca stycznia. Na podstawie rozliczenia z ubiegłego roku uzupełnione będą też takie dane, jak przysługujące ulgi na niepełnoletnie dzieci czy organizacja pożytku publicznego, na którą poprzednio przekazany został 1 procent podatku – wyjaśnia Monika Starostka, koordynator ds. wdrożenia programu Twój e-PIT w Urzędzie Skarbowym w Jaworznie.

Dla podatników to ogromne ułatwienie. Twój e-PIT przeznaczony jest dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Jeśli ktoś rozlicza się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci, również będzie miał możliwość skorzystania z nowego udogodnienia. Przygotowane rozliczenia będzie można edytować, na przykład zmienić lub dodać OPP, której chcemy oddać swój procent podatku, zaktualizować numer konta, na które przekazany będzie ewentualny zwrot podatku czy uzupełnić przysługujące nam ulgi i odliczenia.

Co ważne, Twój e-PIT wyposażony jest w pomoc – asystenta, który “podpowie”, co mamy wpisać w poszczególnych rubrykach. Kiedy już sprawdzimy, czy nasze dane się zgadzają ewentualnie uzupełnimy je, nasza deklaracja będzie gotowa.

Końcowe kroki to zaakceptowanie i wysłanie zeznania, a następnie pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Zwracam uwagę na to ostatnie, ponieważ, jeśli już pojawi się możliwość pobrania UPO, oznacza to, że nasze zeznanie zostało wysłane prawidłowo. I na tym kończymy całą procedurę. To naprawdę proste! – zaznacza Monika Starostka.

Oczywiście, korzystanie z nowego sposobu wysyłania PIT-u nie jest obowiązkowe. Możemy wykorzystać dostępne do tej pory opcje: e-deklarację lub formę papierową. Ta ostatnia już niemal zupełnie odchodzi do lamusa. Jaworzniccy podatnicy w ostatnich latach najczęściej korzystali z wersji elektronicznej (to już ponad 75 proc. wszystkich deklaracji). Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, może przyjść do Urzędu Skarbowego. Tu czekają stanowiska, przy których urzędnicy pomogą w wypełnieniu i wysłaniu deklaracji w formie elektronicznej. Co ciekawe, jeśli do ostatniego dnia
kwietnia nie wyślemy żadnego zeznania, deklaracja Twój e-PIT zostanie uznana za złożoną. W teorii nie trzeba zatem robić nic, żeby się rozliczyć.

Warto jednak zalogować się i sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają, ewentualnie uzupełnić je. Jeśli liczymy na zwrot nadpłaty podatku, wtedy im szybciej wyślemy deklarację, tym szybciej otrzymamy środki na konto. Przypominam też, że w przypadku formy elektronicznej, urząd ma na zwrot 45 dni, a w przypadku formy papierowej 90 – podkreśla Monika Starostka.

Bardzo ważny 1 procent!

Od 2004 roku Polacy mają możliwość przekazywania procenta swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Obecnie, żeby to zrobić, wystarczy poprawnie wpisać numer KRS danej OPP w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego. Podatnik nie ponosi z tego powodu absolutnie żadnego kosztu, może za to wiele pomóc. Jaworznianie bardzo chętnie korzystają z tej opcji. W ubiegłym roku na prawie 44 tys. złożonych deklaracji w niemal 31 tys. podana była OPP. Dzięki temu jaworznianie przekazali ok. 2 mln zł na rzecz wybranych organizacji, z czego ok. pół mln zł trafiło do OPP działających w naszym mieście. W Polsce funkcjonuje obecnie 8878 OPP, w naszym mieście jest ich 20. (Na stronie www.podatki.gov.pl znajduje się zakładka “wyszukiwarki”,
a jedna z nich służy do znalezienia OPP). Organizacja najchętniej obdarowywana spośród wszystkich w Polsce (Fundacja Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”), w zeszłym roku otrzymała w formie 1 proc. podatku ponad 166 mln zł

Spotkania z podatnikami

W najbliższym czasie organizowane będą spotkania z podatnikami, podczas których będzie można przygotować i wysłać swoje zeznanie w asyście urzędnika. Spotkania odbędą się w: Powiatowym Urzędzie Pracy (19 i 20 lutego); Miejskiej Bibliotece Publicznej i Urzędzie Skarbowym (w Dniu Seniora, 13 marca) oraz w CH Galeria Galena (15 marca).

Ministerstwo od kilku lat wyznacza Urzędy Skarbowe, które mają obowiązek zorganizowania podobnych spotkań w centrach handlowych. Warto jednak podkreślić, że byliśmy jedynym w Polsce urzędem, który przygotował takie spotkanie z własnej inicjatywy – zaznacza Tatiana Pawlik, naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaworznie

 

Tekst: Dawid Litka