Zmagania małych piłkarzy z naszego miasta są już na półmetku. W minioną sobotę, 18 lutego, odbył się piąty już turniej Dziecięcej Jaworznickiej Ligii Mistrzów w Piłce Nożnej. Z tej okazji zawodnicy i ich rodzice zostali zaproszeni na słodki poczęstunek – tort w kształcie boiska, który zaserwował im Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent Jaworzna i pomysłodawca tego sportowego wydarzenia.

– Z tego przedsięwzięcia jestem bardzo dumny. Dla dzieci, dla sportu, dla przyszłości Jaworzna – stwierdził Łukasz Kolarczyk, który gratulował dzieciom sportowego talentu.
Dziecięca Liga Mistrzów w Piłce Nożnej to przedsięwzięcie, na które młodych piłkarzy zaprosiły Urząd Miejski, Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM, Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Honorowym patronem wydarzenia jest Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Ligowe zmagania polegają na comiesięcznych turniejach, w których uczestniczą drużyny z jaworznickich klubów sportowych. W lidze grają po dwie drużyny z Akademii Piłkarskiej Górnika Jaworzno i Akademii 2012 Jaworzno, a także po jednym zespole LKS-u Ciężkowianka, LKS-u Zgoda Byczyna, Victorii 1918 Jaworzno i JSP-u Szczakowianka. Zespoły tworzą zawodnicy z rocznika 2014 oraz młodsi piłkarze.

Zgodnie z założeniem organizatorów – głównym celem ligi jest zapewnienie radości i zabawy małym piłkarzom oraz integracja sportowych stowarzyszeń. To też gratka dla rodziców, którzy mają okazję zobaczyć swoje pociechy w akcji w ramach profesjonalnego turnieju. Do tej pory nie mieli bowiem takiej sposobności, ponieważ dzieci z roczników 2014 i młodsze nie grają jeszcze w żadnej regularnej lidze. Dlatego w Jaworznie została ona utworzona.

Liga składa się z 10 turniejów. Pierwsze spotkanie odbyło się w Hali Widowiskowo-Sportowej 22 października. Rozgrywki zostały podzielone na dwie rundy: jesienno/zimową i wiosenno/letnią. Pierwsza, halowa, zakończyła się właśnie w minioną sobotę. Od szóstego turnieju, który jest zaplanowany na 25 marca, mecze będą odbywać się na murawie. Marcowa odsłona zostanie zorganizowana na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Dąbrowie Narodowej, którym opiekuje się KS Górnik Jaworzno. 22 kwietnia drużyny powalczą przy Zespole Szkół nr 3 w Szczakowej, a 20 maja na murawie Victorii 1918 Jaworzno w Jeleniu. 10 czerwca miejscem zmagań będzie boisko LKS-u Zgoda Byczyna. Ostatni turniej wyznaczono na 17 czerwca na płycie głównej Stadionu Miejskiego MCKiS przy ul. Krakowskiej 8. Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Piłkarskiego.

Nagrodą dla najlepszego zespołu będzie wielki puchar, który drużyna otrzyma na rok, a w kolejnej edycji będzie walczyć o obronę trofeum. Poza tym kluby, których drużyny nie opuszczą żadnego turnieju w tym sezonie, otrzymają vouchery w wysokości 5 tys. zł na zakup sprzętu sportowego. Zostaną także wyłonieni najlepszy strzelec i najlepszy bramkarz.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Na piłkarzy czekał pyszny tort | fot. Andrzej Pokuta