W czwartek 23 lutego, o godz. 17, w Muzeum Miasta Jaworzna odbędzie się kolejne spotkanie młodzieżowej Grupy Poetyckiej. Gościem specjalnym wieczorku poetyckiego pt. „A może jestem jak Safona” będzie Magdalena Węgrzynowicz-Plichta – poetka, socjolog, pedagog, redaktor i wydawca.

Grupa Poetycka powstała w naszym mieście w ubiegłym roku w ramach projektu „Pomiędzy słowami” z inicjatywy Renaty Batko. Działania grupy od początku wspierają: Muzeum Miasta Jaworzna oraz Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie. Projekt skierowany jest głównie do młodzieży od 15. roku życia. Nie jest to jednak grupa hermetyczna. – Młodsze osoby, które bardzo chcą, także mogą się do nas przyłączyć – mówi pani Renata. Zainteresowani zapisywać się mogą telefonicznie, dzwoniąc pod nr tel. 604 308 392. Spotkania grupy odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca w jaworznickim muzeum przy ul. Pocztowej 5 o godz. 17. Zajęcia są bezpłatne.

W czasie takich warsztatów młodzież wiele się może nauczyć. Renata Batko chce dać swym podopiecznym możliwość pracy nad warsztatem pisarskim, ale też okazję do sprawdzenia się w publicznych wystąpieniach.

– Czytamy na głos swoją własną poezję, ale też wiersze znanych poetów. Jeśli ktoś wyrazi taką chęć, pracuję z nim nad jego utworem online. Podpowiadam, co można w nim zmienić, poprawić, ale mimo to wciąż ten wiersz musi zachować charakter jego autorskiej pracy – zapewnia Renata Batko.

Opiekunka młodych literatów zachęca swoich podopiecznych do udziału w konkursach literackich. Organizuje też dla nich spotkania z cenionymi współczesnymi poetami i pisarzami. Niedawno młodzież spotkała się m.in. z prezesem jaworznickiego STK – Jackiem Maliszczakiem. Lutowe spotkanie będzie natomiast okazją do rozmowy z Magdaleną Węgrzynowicz-Plichtą, znaną i lubianą poetką, która jest autorką dziewięciu tomów poetyckich. – Serdecznie zapraszam na spotkanie również osoby niebędące członkami Grupy Poetyckiej – zachęca Renata Batko.

Natalia Czeleń

Na spotkaniu Grupy Poetyckiej gościł m.in. poeta z Katowic – Bolesław Stelmach | fot. Materiały prywatne

Zobacz także: