Miasto siedmiu rynków to jeden z punktów umowy wyborczej zaproponowanej jaworznianom przez Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto i prezydenta Pawła Silberta. Projekt zakłada utworzenie reprezentacyjnych placów w różnych dzielnicach Jaworzna. Chodzi o to, by stworzyć mieszkańcom miejsce, gdzie będą mogli wspólnie spędzać czas czy też organizować uroczystości ważne dla lokalnych społeczności. Rynki powstają we współpracy i po konsultacjach z mieszkańcami. Już teraz z nowych rynków korzystają mieszkańcy Byczyny i Jelenia. Prace trwają w Dąbrowie Narodowej i Niedzieliskach. Wkrótce na realizację będzie miał szansę rynek w Długoszynie.


Mieszkańcy Niedzielisk wkrótce będą mogli cieszyć się z rynku w swojej dzielnicy. Prace przy budowie reprezentacyjnego dzielnicowego placu już trwają.

W ramach tej inwestycji w Niedzieliskach powstanie miejsce spotkań i relaksu dla mieszkańców w każdym wieku. Dzieci będą mogły korzystać z nowego dobrze wyposażonego i bezpiecznego placu zabaw, a dorośli z urządzeń zamontowanych na siłowni.

Rynek będzie wyposażony w ozdobne bramy, nawierzchnię z kostki brukowej zdobioną wzorem róży wiatrów, ławki, altanki, kosze na śmieci oraz miejsca do gry w szachy – wyliczają urzędnicy z jaworznickiego magistratu.

Na placu zabaw staną bujaki, huśtawka wagowa, ruchomy pomost, samochodzik, karuzela, trap z drabinką, zestaw zabawowy z wieżami, drabinkami i zjeżdżalnią, a także huśtawki, w tym huśtawka typu gniazdo. Sporo atrakcji powstanie też z myślą o dorosłych mieszkańcach. Na siłownię pod chmurką składać się będą specjalne poręcze gimnastyczne, drabinka pozioma, lina do wspinania, urządzenie do wyciskania, tak zwany wioślarz, stepper i twister.

Przybędzie też zieleni. Cały teren zostanie obsadzony ozdobnymi roślinami i oświetlony.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowy rynek zostanie oddany do dyspozycji mieszkańców prawdopodobnie już we wrześniu. Koszt tej inwestycji to ponad 353 tysiące złotych.

Równolegle toczą się prace na skwerze św. Teresy w Dąbrowie Narodowej, który również stanie się dzielnicowym rynkiem. Tutaj też mieszkańcy otrzymają do dyspozycji reprezentacyjny rynek oraz plac zabaw i siłownię pod chmurką. W dąbrowskim rynku staną elementy małej architektury, czyli ławki, kosze na śmieci, miejsca postojowe dla rowerów, urządzenia placu zabaw oraz urządzenia siłowni plenerowej. Wszystkie elementy wyposażenia będą bezpieczne, nowoczesne i doskonale wpiszą się w przestrzeń placu św. Teresy. Zamontowane zostaną też ograniczniki ruchu kołowego i dekoracyjne kamienie ozdobne.

Dobre wiadomości mamy też dla mieszkańców Długoszyna. Urzędnicy już przygotowują przetarg na tę inwestycję.

Tekst: GD

Zobacz także: