Historia naszego miasta w internecie – taki pomysł realizują właśnie muzealnicy z Muzeum Miasta Jaworzna. Do tej pory na ich facebookowym profilu ukazało się dziewięć odcinków muzealnych opowieści. Każdy tekst jest opatrzony archiwalnymi zdjęciami, które przyciągają uwagę internautów.

– Pomysł na rozpowszechnianie historii na Facebooku ma charakter pilotażowy i jest częścią trwającego już od dłuższego czasu projektu wychodzenia z historią naszego miasta poza mury muzeum. Zaczęło się od wystaw plenerowych. Teraz doszło publikowanie informacji o dziejach miasta w internecie – podkreśla Przemysław Dudzik, dyrektor MMJ. – Historie publikowane w internecie są opatrywane galeriami fotografii z różnych okresów. Mają przyciągnąć uwagę internautów, bo żyjemy w społeczeństwie obrazkowym – dodaje.

Wśród poruszanych tematów znalazł się na przykład ten o jaworznickiej architekturze. Wpis cieszy się dużym zainteresowaniem internautów. Zyskał już sporo polubień. Nic dziwnego, skoro w galerii zdjęciowej są fotografie, ukazujące, jak wglądało Jaworzno w ubiegłym wieku. Na zdjęciach widzimy np. kolonię Nowy Pechnik w latach 20., willę dyrektora Fabryki „Portland Cementu” z początku XX wieku, w której dziś znajduje się kościół pw. św. brata Alberta Chmielowskiego, czy zaułki śródmieścia z lat 70.

– Proces przekształcania się jaworznickich osad wiejskich w dzielnice obecnego miasta Jaworzna wpłynął na zmianę charakteru zabudowy. Tradycyjne drewniane budownictwo wiejskie typu zrębowego i wieńcowego powoli zamieniano, szczególnie w obrębie śródmieścia na obiekty murowane z kamienia triasowego, uzupełnianego cegłą np. w partii w elewacji – wyjaśnia Iwona Bandys z MMJ.

W cyklu „Lekcje historii MMJ” znalazł się też odcinek o jaworznickiej gospodarce. Oprócz opisu dawnych i obecnych zakładów przemysłowych, facebookowicze mogą obejrzeć fotografie Elektrowni Jaworzno I, która przestała istnieć pod koniec XX wieku, cementowni w Pieczyskach i Huty Szkła Okiennego w Szczakowej i kopalnia piasku.

– Fabryki stały się nieodłącznym elementem miasta, co jest zauważalne praktycznie w każdym jego zakątku – podkreślają muzealnicy.

W jednym z odcinków poruszony został też temat ludzi kultury, a na zdjęciach możemy zobaczyć np. członków orkiestry górniczej z 1925 roku czy jaworzniankę w tradycyjnym stroju krakowskim. Zdjęcie pochodzi z lat 30. XX wieku.

W odcinku sportowym historycy pokazali zaś wygląd stadionu Victorii w 1960 roku, stadion Górnika Jaworzno na przełomie lat 50. i 60. ub. wieku czy drużynę „Szczakowianki” z 1924 roku. Opisali też pokrótce dzieje jaworznickiego sportu.

Publikacją tekstów muzealników na Facebooku zajmuje się Marcin Miłek. To on podsunął pomysł na dotarcie z historią miasta do internautów.

Na wirtualnym świecie jednak się nie skończy. – Na wiosnę planujemy wyjść z naszymi muzealnymi lekcjami również do świata rzeczywistego. Mamy pomysł, by teksty pracowników muzeum zawisły w przestrzeni miejskiej, w miejscach ogólnodostępnych, np. w wiatach przystankowych – zaznacza Przemysław Dudzik.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Willa dyrektora Fabryki „Portland Cementu”, początek XX wieku. Obecnie kościół parafialny pw. św. brata Alberta Chmielowskiego | fot. Materiały MMJ

Zobacz także: