Teren pod budowę wiaduktu drogowego w Ciężkowicach został już przekazany firmie, która poprowadzi inwestycję. Spotkanie w tej sprawie odbyło się pod koniec roku w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Jaworznie, jaworznickiego MZDiM oraz Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to kierowcy będą mogli korzystać z tego obiektu już w 2023 roku.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na realizację prac. Wartość inwestycji to ponad 54 mln zł – informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

Nowy obiekt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ulicy Ciężkowickiej. Wiadukt drogowy powstanie nad linią kolejową Katowice – Kraków. Obiekt będzie miał 70 metrów długości. Poza drogą dla samochodów, przez wiadukt biec będzie też droga dla rowerów i chodniki.

Nowy obiekt zwiększy bezpieczeństwo, usprawni komunikację drogową i skróci czas przejazdu na drugą stronę miasta. Poprawiony zostanie też dostęp do kolei. – Wiadukt zostanie wybudowany nad przystankiem Jaworzno Ciężkowice. Dostęp na perony ułatwią windy i schody. Na wiadukcie wybudowane zostaną przystanki autobusowe, dzięki czemu podróżni będą mogli wygodnie przesiąść się z komunikacji miejskiej do pociągu – wyjaśnia Katarzyna Głowacka.

Wiadukt w Ciężkowicach to element programu modernizacji linii kolejowej E 30. W ramach tego przedsięwzięcia PKP chce między innymi zwiększać bezpieczeństwo przez likwidację przejazdów kolejowo-drogowych. Skrzyżowania bezkolizyjne sprawiają, że podróżowanie dla wszystkich uczestników ruchu jest bezpieczniejsze i wygodniejsze.

W naszym mieście podobne wiadukty zastąpiły już skrzyżowania w Szczakowej przy ulicy Bukowskiej i w Pieczyskach.

Grażyna Dębała

Przejazd w ciągu ul. Ciężkowickiej zostanie zastąpiony wiaduktem | fot. Grażyna Dębała