Na mogile ppłk. pil. Karola Pniaka na cmentarzu komunalnym w Szczakowej pojawiła się tabliczka z napisem „Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski”. Jej uroczyste zainstalowanie odbyło się w obecności muzealników i krewnych bohaterskiego pilota, który urodził się w Jaworznie, a po wojnie mieszkał w Pieczyskach. – Inicjatorką uroczystości była Grażyna Paul-Materna, bratanica Heleny Pniak (z domu Paul), żony Karola Pniaka, która spędziła dzieciństwo z wujostwem w rodzinnym domu dziadków, Franciszki i Józefa Paulów, w Pieczyskach – informuje Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna. – Obecne działania związane z grobem Karola Pniaka to kontynuacja wieloletnich prac mających na celu upamiętnienie tego niezwykłego człowieka. Na przestrzeni ostatnich lat wydaliśmy serię książek oraz zorganizowaliśmy dużą wystawę poświęconą postaci naszego jaworznickiego bohatera wojennego – dodaje.

W planach muzealników i rodziny pilota jest renowacja mogiły, w której spoczywa jaworznicki bohater.

Karol Pniak urodził się 26 stycznia 1910 roku na Robaku w Jaworznie. Należał do słynnej „Trójki Bajana” i razem z jej dowódcą, Jerzym Bajanem, oraz z kpr. Stanisławem Mackiem, urządzali podniebne akrobacje.

Karol Pniak brał udział w kampanii w Północnej Afryce i w bitwie o Anglię. W listopadzie 1944 roku został dowódcą 308. Dywizjonu Myśliwskiego „Krakowskiego”.

Jako bohater walk na Zachodzie, w powojennej Polsce nie zdobył uznania ówczesnych władz. Był szykanowany. Zmarł w 1980 roku w Krakowie. Został pochowany w Jaworznie.

Pośmiertnie został awansowany do rangi podpułkownika. W listopadzie 2021 roku miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o słynnym jaworznickim lotniku pt. „Kosa, opowieść o pilocie Karolu Pniaku”.

Anna Zielonka-Hałczyńska

W zawieszeniu tabliczki uczestniczyli m.in. muzealnicy i rodzina Karola Pniaka
| fot. Muzeum Miasta Jaworzna

Zobacz także: