Teatr AD-HOC z Żabna ze swoim spektaklem “Ludzie i anioły” zdobył Grand Prix IV Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich Osób Bardzo Dorosłych “Amarantus”.

Przegląd odbył się w Domu Kultury w Szczakowej (22-23 czerwca). Wystąpiło 10 teatrów, w tym osiem w ramach konkursu. Do Jaworzna przyjechały teatry m.in. z Lublina, Żabna, Rudy Śląskiej, Długołęki, Zaboru i Bielska-Białej. Poruszały różnoraką tematykę – od medycznej przez stosunki społeczne, na relacjach damsko-męskich kończąc. Nie zabrakło też poważnych tematów, jak ten o obozie koncentracyjnym. Były monodram, komedie, pantomima.

Wszystkie grupy stanęły na wysokości zadania i pokazały, co potrafią. Niektórzy grali jak profesjonaliści – podkreśla Michał Wiewióra, przewodniczący jury konkursowego, członek krakowskiego kabaretu literacko-artystycznego 7 minut Po. Ostatecznie zdecydowaliśmy się nagrodzić teatr AD-HOC, który zagrał na naprawdę wysokim poziomie – dodaje.

“Ludzie i anioły” według scenariusza Wiktora Szenderowicza to pełna humoru komedia, umiejscowiona w rosyjskich realiach, bogata w zabawne teksty i nieoczekiwane zwroty akcji. Salwy śmiechu i gromkie brawa widowni najlepiej świadczyły o tym, że sztuka została odegrana znakomicie. Teatr AD-HOC działa od siedmiu lat pod auspicjami Gminnego Centrum Kultury w Żabnie. Jego aktorzy to ludzie z pasją i dużym dystansem do siebie. Tworzą spektakle mądre, ale lekkie i pełne humoru. Nad całością czuwa reżyser Elżbieta Kijowska. AD-HOC ma na koncie m.in. takie sztuki, jak “Okno na parlament”, “Następny proszę” czy “Sąsiedzi”.

Amatorzy często dają z siebie zdecydowanie więcej niż zawodowcy – podkreśla Danuta Noszczyńska, dyrektor artystyczna Amarantusa.

Jak dodaje, amatorzy nie chcą udawać zawodowców i do owego zawodowstwa dążyć.

Za to nagradzane są pasja, serce i dusza. Dana rola nie musi być poprawnie zagrana. Chodzi o to, by było widać, że ten teatr coś tym ludziom daje – zaznacza.

Ogólnopolski Przegląd Teatrów Amatorskich Osób Bardzo Dorosłych “Amarantus” powstał z inicjatywy śp. Mirosława Ciołczyka, ówczesnego dyrektora Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Niestety dyrektor nie zobaczył już efektów naszej pracy, ale przegląd się odbył, niejako w jego hołdzie. Za nami już czwarta jego edycja – mówi Danuta Noszczyńska.

Dwa teatry wystąpiły poza konkursem, w tym jeden z Jaworzna. Był to Teatr Oddzielny ze spektakle “Kulisy 2 – kulisy małżeńskie” w reżyserii Anny Korczyk. Organizatorzy przeglądu to  Stowarzyszenie Sympatyków Amatorskiego Ruchu Teatralnego Amarant oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu, oraz Gościniec Sosina Hotel & Restauracja.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: